Ugandai kávétermesztés

2019-ben Uganda a világ nyolcadik legnagyobb kávétermelője volt, megelőzve Guatemalát (10.), Nicaraguát (12.) és Kenyát (16.). A kávé az ország legjövedelmezőbb exporttermése és bár Uganda egyre nagyobb mennyiségben arabika kávét is termel, történelmileg, robuszta termeléséről ismert.

Az ugandai befektetési hatóság 2016. évi jelentése szerint az ország, Afrika legnagyobb Robuszta termesztője és állítólag a globális robuszta export mintegy 7% -át adja. A robuszta növények Kampala (az ugandai főváros) és a Victoria-tó körüli erdőkben honosak.

Uganda folyamatos térnyerése a kávé export piacán töretlen, 2015 és 2018 között az Ugandai Kávé Fejlesztési Hatóság 17% -os növekedésről számolt be (4,17 millió 60 kg-os zsák reálértéken).

Hiába nyúlik vissza régre az Ugandai kávé termesztés, a Brit gyarmati behatásnak köszönhetően alapvetően a tea fogyasztás jellemzi az országot. Ez köszönhető többek között annak is, hogy a megtermelt kávé jelentős része eladásra kerül.

Miután 1962-ben Ugandai függetlenné vált, a kávétermelés folyamatosan növekedni kezdett. Az 1980-as évekre már jelentős bevételi forrássá vált a mezőgazdaság ezen része.

A robusta minőségének javítására irányuló erőfeszítések az 1990-es évek végén és a 2000-es évek elején kezdődtek az országban, de végül sikertelenek bizonyult ez a törekvés a minőségi robusta valódi piacának hiánya miatt.

Hogy értsük, csak az elmúlt 10-15 évben kezdett a kávé fogyasztás igazán meghonosodni Ugandában. Sokszor a köznyelv nem különbözteti meg a teát a kávétól. A közelmúltban viszont, ugyanúgy, ahogy az új-hullámos kávékultúra erősen befolyásolja a kávé fogyasztó közösségeket, Ugandába is olyan emberek költöztek, akik a ma ismert és kedvelt formában nyitottak kávézókat. Ez az új trend, az espresso alapú kávé italokat is meghonosítja az országban.

Ezt a hatást erősen befolyásolja a szomszédos Kenya, ahol szintén megjelentek az újhullámos kávézók.

Az Ugandai kormány, továbbá nagy hangsúlyt fektet a belső fogyasztás elmozdítására és folyamatos kampányokkal népszerűsiti, az Ugandai kávé származási hagyományait. Ennek egyik leghatásosabb módja, hogy kenyai pörkölőket alapítanak az országban.

Mi a helyzet az ugandai specialty kávékkal?

Uganda kávétermesztésének nagyjából 75%-át Robusta fajták teszik ki. Az elmúlt időszakban azonban folyamatos erősödést mutat az arabika termesztés és egyre inkább kezd nevet szerezni Uganda is az új-hullámos scénában.

Milyen adottságokkal rendelkezik ehhez Uganda?

Sajnos a 90-es évek fegyveres konfliktusai visszafogták a fejlődés mértékét, viszont adottságait tekintve kiváló területekkel rendelkezik az ország. Keleten és nyugaton is vulkanikus területeket találunk, rengeteg csapadékkal.  Az ültetvények néhány helyen 2300 m tengerszint feletti magasságig helyezkednek el, ami még komplexebb kávét eredményez, köszönhetően a hűvösebb hőmérsékleti tényezőnek. Általában kisméretű ültetvényeken folyik a gazdálkodás, olykor fél hektárnál is kisebb egy-egy ültetvény. Az úgynevezett „intercopping” gazdálkodás, tovább javítja a farmerek lehetőségeit. Ez a technika azt jelenti, hogy egy adott ültetvényen többféle növényt termesztenek, például banánt kávéval vagy avokádóval. A magasabb termetű növények árnyékot biztosítanak az alacsonyabb kávénak, ezáltal moderáltabb hőmérsékleten, egészségesebb kávéültetvényt kapunk.

A rengeteg napsütés és kellő mennyiségű csapadék lehetővé teszik, a kávébabok lassú fejlődését, ami ugyancsak komplexebb kávét eredményez.

Nagyon sok híres újhullámos kávé pörkölő figyelt fel az Ugandai minőségi zöldkávéra, ami elősegíti, hogy minél szélesebb körben megismerjék az ugandai Specialty kávékat.

Ezeken a területeken jellemzően mosott eljárást használnak a kávébabok feldolgozásához, viszont vannak ültetvények, ahol a száraz eljárás is megjelenik. Az alacsony minőségű kávészemektől a specialty minőségig, bármit megtalálunk.Uganda kávé termesztés barista tanfolyam

Sokféle ízprofillal találkozhatunk az Ugandai arabikák között. Több neves barista elmondása alapján, megjelenik a szárított paradicsomos ízvilág, de még a virágos jegyek sem ritkák.

A farmerek folyamatos edukációja, nagyban hozzájárul a kávé minőségének fejlődéséhez. Már vannak olyan farmok, ahol minden tételt, külön dolgoznak fel, így teljesen nyomon követhető a kávé útja. A külföldi érdekeltségű pörkölők pedig kapcsolataikon keresztül honorálják a befektetett energiát a magasabb minőséget produkáló gazdák számára. Egyes cégek készpénzzel vagy műtrágyával segítik a az adott ültetvények munkáját.

Uganada arabika termőterületei

Ugandában őshonos robusztái sok helyen megtalálhatóak az ország esőerdeiben. Arabikát alapvetően három területen találhatunk: Keleten az Elgon-hegységben, dél-nyugaton a Rwenzori-hegységben, és a Nyugat-Nílus mentén. Mind a három terület teljesen egyedi ízprofillal ruházza fel a kávéfajtákat.

Elgon-hegy

A Kenyával határos keleti határon fekszik és tulajdonképpen Kelet-Afrika legrégebbi vulkánja. A hegy oldalán található ültetvények az erdősávokban húzódnak, amiket a hegyi patakok és vízfolyások táplálnak. Az alacsonyabban fekvő területeken júniustól decemberig zajlik a betakarítás, míg a magasabban fekvő ültetvényeken júliustól februárig tart a szüret.

A specialty gazdaságokban általában kézzel szedik a kávébogyókat, mielőtt a mosóállomásokra kerülne a termés. A meredek és szűk hegyi utaknak köszönhetően állati erővel, szamarakkal szállítják a kávét.

Az Elgon-hegy nyugati lejtőin található Bugisu régió különösen jól ismert gyümölcsös, borszerű kávéiról. Sokszor találkozhatunk citrusos, mazsolás és fügés jegyekkel is.

Nyugat-Nílus

Ezeket az ültetvényeket észak-nyugaton találjuk, 1300-1600m közötti magasságon. Sokszor a banánfák védelmező levelei alá ültetik a kávét és alapvetően mossák a babokat. Leginkább a citrusos íz jellemzi a kávéfajtákat.

Rwenzori-hegység

A „hold-hegyeknek” is nevezett régió Uganda és a Kongói Demokratikus Köztársaság délnyugati határa mentén fekszik.

A kávét a hegyek lejtőin termesztik 1500-2300m között. A talaj vulkanikus, nitrogénben gazdag, amely a kávétermesztéshez megfelelő „terroárt” hoz létre. Általában száraz eljárást használnak, de néhol találunk mosó állomásokat is.

Érdemes Ugandai kávét pörkölni?

Mindenképp egy izgalmas és ígéretes terület lehet mindenki számár Uganda. Az őshonos, jóminőségű robuszták és a folyamatosan fejlődő arabika termesztés, szépen lassan egyre nagyobb figyelmet követel az ország számára. Reméljük hamarosan itthon is kóstolhatjuk a jobbnál-jobb ugandai specialty arabikákat, hazai pörkölőinktől.

VÁRUNK SOK SZERETETTEL  Barista Tanfolyamunkon BUDAPESTEN 2021.01.12.-ÉN! 16:00-KOR MÁR KEZDŐDIK AZ ELSŐ ELMÉLETI ÓRA! A Barista Akadémia ÉS A Mojito Mixeriskola A KÖVETKEZŐ TANFOLYAM TÍPUSOKAT INDÍTJA EL, EZEN AZ IDŐPONTON: ALAP Barista, HALADÓ barista tanfolyam, ALAP mixertanfolyam, HALADÓ mixertanfolyam, 2 IN 1 MIXER ÉS BARISTA TANFOLYAM.

LEGYEN A SZAKMÁD A SZENVEDÉLYED, IRATKOZZ BE MÉG MA!
KÉRDÉSED VAN? +36 20 35 84 00
ÍRJ NEKÜNK! INFO@MOJITO.HU
CÍMÜNK: 1071 BUDAPEST, LÖVÖLDE TÉR 2.
NYITVA TARTÁS: MUNKANAPOKON 12:00-18:00