A kézi őrlők fejlődése, népszerűsége

 

Egy kávéfanatikus, arra a kérdésre, hogy milyen eszközparkot illik beruházni az otthonra, valószínű kimerítő választ tud adni, de, amit az elsők közé fog sorolni az az őrlő.kézi manuális kávé daráló őrlő barista tanfolyam

Azt már sokan tudják, hogy alapvetően két nagy csoportba sorolhatóak a kávé őrlők. Elektromos és kézi őrlők csoportjába. Az egyszerű és gyors használat miatt talán, az elektromos őrlők ezidáig nagyobb népszerűségnek örvendtek, ugyanakkor az elmúlt években, ahogy az újhullámú kávézás elkezdett begyűrűzni a köztudatba, egyre többen kerestek alternatív megoldást, így a kézi őrlők gyártásában is megjelent egy prémium minőségre törekvő réteg.

De vajon miért kezdtek egyre többen kézi őrlőt vásárolni az elmúlt években?

Néhány alap infó az őrlőkről

Akár elektromos, akár kézi őrlőt használunk, a legfontosabb szempont mindegyiknél az, hogy miként tudja apró darabokra törni a kávébabot. A jó extrakció ugyanis akkor mehet végbe, ha a kávébabokat a lehető legegyenletesebb szemcsére tudjuk őrölni. Ha a szemcsék ugyanis különböző méretűek, az vagy alul- vagy felülextrakcióhoz vezethet, ami tönkreteszi a kávénk aromáját. Így a tiszta és kiegyensúlyozott íz elérése érdekében mindenképp az egyenletes őrleményre kell törekednünk.

Megkülönböztetünk tárcsás és késes őrlőket. Tulajdonképpen a késes őrlőket inkább darálónak lehet nevezni. A tárcsás őrlők mindenesetre sokkal pontosabbak, mint a késes társaik. Hiszen míg a pengék pusztán felaprítják a babokat, a tárcsák összetörik és két kiélezett kés-felület között őrlik meg a kávét.
A tárcsás őrlők esetében ráadásul arra is lehetőségünk van, hogy változtassuk a kések távolságát, ezáltal változtatva a kapott szemcseméretet, ami a különböző eszközök használatánál biztosítja az ízek érvényesülését, hiszen egy kotyogósba más szemcseméretű kávét érdemes tenni, mint mondjuk egy filteres kávéfőzőbe vagy egy karos gépbe.
A késes darálók általában olcsóbbak, lévén nem is tudnak olyan minőséget biztosítani és egyszerűbb a felépítésük is, de ízletes kávét a pontatlanságuk miatt nem kaphatunk ezek használatával.

A kézi őrlők tárcsás késekkel rendelkeznek, így sokkal pontosabban őrölhetnek, mint egyes elektromos őrlők, amik késes kialakításúak. Egyetlen hátrányuk talán az lehet, hogy az elektromos őrlők gyorsabbak és kisebb erőfeszítést igényelnek. Ha már elektromos őrlőt veszünk, az legyen vagy sík- vagy kúptárcsás és akkor nem követhetünk el akkora hibát.

Mit várhatunk egy kézi őrlőtől?

Egy biztos, ha kézi őrlőt akarunk, össze kell hangolnunk a kávézási rutinunkkal. Ha kifejezetten kényelemre és könnyed készítésre vágyunk, akkor nem biztos, hogy a kézi őrlőket nekünk találták ki. Viszont, ha szeretjük magunk csinálni a dolgokat és kicsit meg is dolgoznánk érte, akkor ez kiváló lehetőség. Előnye továbbá, hogy alig foglal helyet, egy elektromos őrlőhöz képest, könnyen elfér egy fiókban, könnyen tisztítható, szállítható.

Persze olyanok is vannak, akik magába a stílusba szeretnek bele.
Christian Biernatek, az amerikai Kinu Grinders  LLC. vezérigazgatója hisz abban, hogy egy bizonyos gondosság és odafigyelés olyan minőséget biztosít a gyártásban, ami kiemelkedővé teheti az igényes kialakítású kézi őrlőket. „A vásárlóknak érezniük kell, hogy mennyi gondoskodást és szeretetet helyezünk a gyártásba. A kézzel gyártott őrlők készítésénél minden apró részletre figyelünk.”

A Prima Coffee Equipment értékesítési vezetője, Ryan Felbinger arról beszél, hogy ha valaki egy otthoni espresszó szettet szeretne összerakni, az bizony elég költséges lehet. Ráadásul, ha nincs tapasztalata, a nagy választékban nem mindig könnyű olyan elektromos őrlőt találni, ami valóban konzisztens őrleményt tud biztosítani.
„Az otthoni presszó készítés drága játék. Ugyanakkor egy jó minőségű kézi őrlővel akár százezreket is megspórolhat a fogyasztó anélkül, hogy a minőségből lejjebb kéne adnia. Másrészről ez az egyik biztos módja annak is, hogy a tökéletes török kávé őrleményt is el tudjuk készíteni.” – meséli.
Persze azt is hozzáteszi, hogy ha valaki egyszerre több, mint 40 g (nagyjából 2 eszpresszónyi őrlemény) kávét szeretne megőrölni, annak nem biztos, hogy a kézi őrlés lesz a megfelelő választás. Főleg akkor, ha finomabb őrleményt használunk, hiszen akkor nehezebb tekerni a kart, minél durvábbra őrlünk, annál könnyebb a kézi őrlés. Persze pár perc után mindenképp fárasztó lehet, tehát érdemes átgondolni, milyen szokásokat akarunk kielégíteni. Ha egyszerre sok presszót kell csinálnunk vagy nagyobb mennyiségű őrleménre van szükségünk, akkor jobb, ha szétnézünk az elektromos őrlők közt.

Utazáshoz is jó társ

Egy dolog, hogy otthon fejleszteni tudjuk a kávékészítési módszereinket, de mi van akkor, amikor utazunk? Útközben bizony nem mindig egyszerű igazán jó minőségű kávéhoz jutni.

Ha útközben jó kávézót nem is mindig találunk, az üzletekben többnyire elérhetőek olyan ásványvizek, amiknek csökkentett oldott anyag tartalma lehetővé teszi, hogy a kávénkhoz felhasználjuk. A TDS (total dissolved solids) értéke akkor ideális, ha 18%-22% között van, így olyan vizet keressünk, amelyikben 180-220 mg/liter az oldott anyag tartalom.utazáshoz kávé daráló őrlő barista tanfolyam

A kávékészítő eszközök közül pedig a legideálisabb talán az AeroPress, aminek minden alkatrésze műanyag, így törésbiztosabb, illetve kis helyet foglal és pusztán friss kávéra és forró vízre van szükségünk az elkészítéshez. Persze ha nincs AeroPress -ünk, akkor se csüggedjünk, egy French Press vagy akár egy 2 személyes Bialetti Mokka is kiváló utazótársunk lehet.

Bármelyik eszközt is választjuk útitársnak, a kávénk minőségét elsősorban az fogja meghatározni, hogy sikerül-e frissen és konzisztensen megőrölnünk a kávébabokat. Barb Garott, az amerikai Orphan Espresso Hand Grinders társtulajdonosa szerint a cég indulásakor kifejezetten kávé ínyencek képezték a kézi őrlők vásárlói rétegét, de mára a speciality kultúra terjedésével egyre többen érdeklődnek a jó minőségű kézi őrlők után, hiszen egyszerű és hasznos eszköz, ami áramhasználat nélkül is bárhol jól teljesít.

Mitől jó egy kézi őrlő?

Természetesen a kézi őrlők piacán is találhatunk olcsó alapanyagból összerakott és precíziós technológiával készített minőségi alapanyagokból előállított őrlőket egyaránt. Itt is hasznosul az „olcsó húsnak híg a leve” közmondás. Tudni kell, hogy a kézi őrlők felépítése nem különbözik jelentősen az elektromos társaiktól. A kézi őrlőkben kúpos őrlőtárcsák őrölnek, aminek anyaga elsőként nagyban meghatározza az őrlőnk minőségét. Ugyanakkor a legfontosabb szempont mégis az, hogy az őrlőtárcsák kései mennyire precízek, illeszkedésük mennyire pontos. Ettől a mérnöki munkától függ, hogy a belerakott őrleményt mennyire tudjuk konzinsztens darabokra őrölni.

A konzisztencia pedig mindenképp szükséges, ha aromákkal telt, izgalmas kávékat akarunk inni és el akarjuk kerülni az alul- vagy felülextrakciót.

utazáshoz kávé daráló őrlő barista tanfolyamÉrdemes tehát nem a legolcsóbbat választani, esetleg tesztelni párat, mielőtt választunk magunknak.

A kések minőségén túl az őrlőtest anyaga már kisebb jelentőséggel bír, hacsaknem a szívósságában játszik szerepet. Nyilván egy fémházas kézi őrlő törésbiztosabb lesz, mint a műanyagházas társa. De ez már a kávé minőségén nem változtat.

VÁRUNK SOK SZERETETTEL  Barista Tanfolyamunkon BUDAPESTEN 2021.01.12.-ÉN! 17:00-KOR MÁR KEZDŐDIK AZ ELSŐ ELMÉLETI ÓRA! A Barista Akadémia ÉS A Mojito Mixeriskola A KÖVETKEZŐ TANFOLYAM TÍPUSOKAT INDÍTJA EL, EZEN AZ IDŐPONTON: ALAP Barista, HALADÓ barista tanfolyam, ALAP mixertanfolyam, HALADÓ mixertanfolyam, 2 IN 1 MIXER ÉS BARISTA TANFOLYAM.

LEGYEN A SZAKMÁD A SZENVEDÉLYED, IRATKOZZ BE MÉG MA!
KÉRDÉSED VAN? +36 20 35 84 00
ÍRJ NEKÜNK! INFO@MOJITO.HU
CÍMÜNK: 1071 BUDAPEST, LÖVÖLDE TÉR 2.
NYITVA TARTÁS: MUNKANAPOKON 12:00-18:00