Mi a különbség a hosszú kávé az americano és a filter kávé között?

 

Mindegyik kávé hígabb, mint az eszpressó mégis nagy a különbség. Azoknak, akik nem merültek bele a kávékészítés ismereteibe első ránézésre ugyanolyannak tűnhet ez a 3 kávé, de a valóság, hogy nagy különbség van köztük.hosszú kávé barista tanfolyam barista akadémia

Az alapvető különbség egyszerű: a hosszú kávét és az americano-t az eszpresszóhoz adott vízzel készítik, míg a filter kávé egy teljesen más technikával készül.

Hosszú kávé és americano

Mindkét kávénak az eszpresszó az alapja. A hosszú kávét 1:1 arányban higítják és azok a baristák, akik nagy hangsúlyt fektetnek a precizitásra, először a forró vizet rakják a csészébe majd arra engedik rá az eszpresszót. Ausztráliában és Új-Zélandon nagyon népszerű ital.amerciano barista tanfolyam barista akadémia

Az americano eredete a II. világháborúra vezethető vissza, amikor az Olaszországban állomásozó amerikai katonák kérték meg a helyieket, hogy a számukra túl keserű eszpresszót vízzel hígítsák nekik. Ennek az italnak az elkészítésénél egy eszpresszót 2-3-szoros vízzel öntenek fel. Persze a víz mennyisége növelhető, de minél több vizet öntünk a kávéhoz, annál kevésbé lesz érezhető az aromája. Az americano pontos receptje helyenként eltérő lehet.

Hámori Tibort kérdeztük, aki a több, mint 160 éve működő budapesti Gerbeaud Café vezető baristája dupla presszóval készíti ezt az italt, amit aztán 75 C-fokos forró vízzel hígít fel. Ő az 1:2 arányt tartja, miszerint 34 g presszóhoz 68 g tisztított vizet ad.

Mi a filter kávé?

Míg az eszpresszó elkészítésénél a kávézaccon nagy nyomással, rövid idő alatt szűrik át a vizet, addig a filter kávék készítésénél a kávéőrlemény több ideig ázik a vízben, amit aztán átszűrnek, lecsepegtetnek, attól függően, hogy milyen módszert alkalmaznak.

Cole Torode kétszeres kanadai Barista bajnok és kétszer volt a Barista Világbajnokság döntőse is. A  kanadai Rosso Coffee Roasters igazgatója. Elmondja nekünk, hogy a filter kávé elkészítésének egyik legfontosabb alapja, hogy annak fajtajellemzői a lehető legjobban tudjanak érvényesülni. A kávé fajtájától és feldolgozásától függően más és más ízek bukkanhatnak elő.

Azt is hozzáteszi, hogy számos filter kávé recept létezik, melyek mind más-más kávéélményt adhatnak fogyasztóinak. Ezeket a kávékat éppen ezért érdemes tisztán, ízesítés és tej hozzáadása nélkül fogyasztani, mert így elfednék a különleges ízeket.

filter kávé barista tanfolyam barista akadémiaTibor kiegészíti, hogy az ízek attól is függnek, hogy milyen eszközt használunk az elkészítéshez. Ugyanis számos filter eszköz létezik, ilyenek az AeroPress, a Kalita, a V60, a Frenchpress stb.

A különbség tehát lényegében az, hogy a hosszú kávé és az americano egy eszpresszó alapú ital, melyet vízzel felhígítanak adott arányban, a filter kávét viszont egy pontos recept alapján erre gyártott eszközökkel készített hígabb kávé.

Koffeintartalmukat tekintve a hosszú kávé és az americano erejét a belerakott eszpresszókkal lehet növelni, a filter kávéknál viszont az áztatási idő hosszától is függ, mennyi koffein tud kioldódni az italba. Általában elmondhatjuk, hogy egy filter kávé nagyobb koffeintartalmú lesz, mint egy hosszú kávé vagy americano.

Melyiket milyen kávéból?

A termőhely szelektált (single origin) kávékat bármilyen eszközzel készítjük, ha jó volt a pörkölés és hozzáértő az elkészítés, mindenképp finom kávét kaphatunk. Mindemellett igaz, hogy a filteres kávék elkészítéséhez többnyire a világos pörkölésű kávékat ajánlott használni. Ez a pörkölési profil ugyanis a legmegfelelőbb arra, hogy a kávé fajtajellemzőit érvényesíteni tudjuk.

Egy americano elkészítésénél a nagyobb hígítás miatt már kevésbé fognak az ízek érvényesülni, így nem is érdemes a legdrágább kávét ilyen módon fogyasztani. Mivel az átlag kávéfogyasztók előnyben részesítik a kesernyés ízvilágot, így a hosszú kávé és az americano elkészítéséhez sok helyen a kicsit sötétebb pörkölést preferálják. Ha világos pörkölést keresünk, akkor érdemes a dél amerikai földekről származó kávébabokból készíteni, amikben sokszor jellemző az étcsokis kesernyés ízvilág. Erre kiválóan alkalmas egy jó Columbia vagy Brazil.

A világos pörkölést az új-hullámos kávékultúra előnyben részesíti, ebből készítik legtöbbször a különböző filteres kávékat. Aki szereti a gyümölcsös savakat annak ajánlott afrikai földekről szereznie a kávébabot, amiből aztán világos pörkölés után gondos elkészítéssel igazán izgalmas tiszta ízvilágú, kevésbé testes kávé készíthető. Egy jó Etióp vagy Kenya mennyei élményt adhat.

Mire kell mindegyiknél ugyanúgy figyelni?

A konzisztencia minden kávé elkészítésénél ugyanolyan fontos. A barista arra már nem tud hatással lenni, hogy milyen alapossággal dolgozták fel vagy pörkölték meg a hozzá kerülő kávét. Azonban bármilyen jó kávé van a kezében, ha nem tud konzisztens munkát végezni, akkor könnyen alul- vagy felülextraktált italokat készíthet.

A hosszú kávénál és az americanonál a munka nagy részét az eszpresszó géppel végezzük, így annak ismerete és megfelelő használata javíthatja a kávéink ízét. Ha van lehetőség a kazán hőmérséklet állítására, kávék fajtájától eltérően más hőmérséklet lehet az ideális. A legfontosabb viszont, hogy mindig friss őrleménnyel dolgozzunk, figyeljünk az eszpresszó lefolyásra, ha kell állítsunk az őrlőn és mindig tartsuk tisztán a gépet. Ha ezeket betartjuk, akkor jó eszpresszót tudunk készíteni, ami aztán jó alapot adhat az italunknak.

A filter kávéknál rendkívül fontos, hogy pontos mennyiségeket használjunk, ezért érdemes egy grammos mérleggel mérni az őrleményt, illetve a víz hozzáadását is. Nagyon fontos, hogy jó víz-hőmérsékletet válasszunk, itt sok lehetőség és recept áll a rendelkezésünkre. Kísérletezzünk bátran, de mindig csak egy tényezőt (víz hőmérséklet, őrleménymennyiség, őrlemény szemcseméret, víz mennyiség, megkavarások szám, felöntések száma) változtassunk meg, így tudjuk követni a kávénk változását. Ha megtaláltuk az áhított ízeket, érdemes leírni a receptet, hogy máskor reprodukálni tudjuk.

Bármilyen kávét is fogyasztunk, fontos a figyelem. A kávé semmiképp sem standardizálható, nem lehet pontos keretek közé szorítani. Ha figyelni tudunk az elkészítés módszerére és kitartóan próbálkozunk, akkor előbb utóbb otthon is jó minőségű kávékat fogyaszthatunk.

forrás: https://perfectdailygrind.com/

VÁRUNK SOK SZERETETTEL  Barista Tanfolyamunkon BUDAPESTEN 2021.02.11.-ÉN! 16:00-KOR MÁR KEZDŐDIK AZ ELSŐ ELMÉLETI ÓRA! A Barista Akadémia ÉS A Mojito Mixeriskola A KÖVETKEZŐ TANFOLYAM TÍPUSOKAT INDÍTJA EL, EZEN AZ IDŐPONTON: ALAP Barista, HALADÓ barista tanfolyam, ALAP mixertanfolyam, HALADÓ mixertanfolyam, 2 IN 1 MIXER ÉS BARISTA TANFOLYAM.

LEGYEN A SZAKMÁD A SZENVEDÉLYED, IRATKOZZ BE MÉG MA!
KÉRDÉSED VAN? +36 20 35 84 00
ÍRJ NEKÜNK! INFO@MOJITO.HU
CÍMÜNK: 1071 BUDAPEST, LÖVÖLDE TÉR 2.
NYITVA TARTÁS: MUNKANAPOKON 12:00-18:00