A Barista Akadémia a kávéról feltett kérdésekre válaszolt a Klubrádió, Fülbevaló műsorában. A kávé nélkülözhetetlen része az emberek nagy részének, ezért is fontos, hogy tisztában legyünk azzal mi kerül a csészénkbe. Többek között olyan témákat jártunk körül, hogy milyen szerepe van a pörkölésnek, mennyire kell finomra darálni a kávét, de arról is, hogy milyen az igazi cappucino, mi a latte és a Café au lait, illetve mikor illik ezeket fogyasztani. Olvassátok tovább Kovács M. Veronika interjúját a Barista Akadémiával:

Egy friss kutatás szerint a magyarok kétharmada a frissen őrölt szemes kávéból főzött kávét tartja a legjobb minőségűnek, melyet egy kevés tejjel szeret elfogyasztani. Sajnos ez a felmérés nem tér ki arra, hogy vajon mennyire vagyunk tisztában azzal, milyen szerepe van a pörkölésnek, őrlésnek, milyen kávét iszunk, ha mézzel vagy tejhabbal készült italt fogyasztunk vagy mi is pontosan a cappuccino. Erről mesélt a Barista Akadémia a Klubrádió hallgatóinak.

Kovács M. Veronika: Valóban a frissen pörkölt, frissen őrölt kávészemekből készül a legzamatosabb kávé?
Barista Akadémia: A kávé alapvetően nagyon oxidatív élelmiszer ezáltal nagyon hamar képes elveszíteni a beltartalmát, aromákat, illóolajokat, savakat. Ezért fontos, hogy frissen legyen pörkölve és frissen legyen őrölve a a kávé az elkészítés előtt. 

KV: Mit befolyásol tulajdonképpen a pörkölés? Miért beszélünk különböző pörkölési stílusokról? 
BA: A pörkölés határozza meg azt az ízképet, amit a kávéfogyasztók keresnek. Alapvetően három pörkölési módot különböztetünk meg: világos, közepes és sötét pörkölés. A világos pörkölésnél érezhető a legjobban a kávéra jellemző fajtajelleg, azonban itt elég savas lesz a kávé és ahogy egyre sötétebbre pörkölünk, úgy egyre keserűbbé válik ez az ízhatás. Az átlag fogyasztók a sötét pörkölést szokták meg, itt lesz a legkeserűbb a kávé, itt viszont már minden jellemző jelleget el fogunk veszíteni.

KV: Milyen szerepe van az őrlésnél a szemcsenagyságnak? Milyen szabályokat kell betartani a kávéőrlésénél?
BA: Rengeteg dolgot lehetne felsorolni. Röviden, a szemcseméret határozza meg azt, hogy az extrakció mennyire lesz hatékony, illetve az extrakció sebességét határozza meg, magát a kioldást. Ha egy durva őrleményű kávét használunk az espresso készítésnél, akkor a víz könnyen átfolyik rajta, ezáltal nem tudnak kioldódni a beltartalmak. Nagyon fontos, hogy minden egyes kávékészítésnél, illetve az eszközhöz a legmegfelelőbb szemcsét használjuk.

KV: Beszéljünk az eszközökről. Nagyon sok fajta kávéfőző kapható a piacon, melyik az, amivel – a Barista Akadémia véleménye szerint – a legjobb eredmény érhető el?
BA: Itt különböző típusú kávéitalokról beszélhetünk. Alapvetően Magyarországon az emberek nagy többsége az espresso típusú kávékon szocializálódott, ezért ezeket keresik. Az otthon használatos, egyszerűbb gépek sajnos nem tudják azt a kapacitást, amit az ipari társaik, ezért csak megközelítőleg tudunk olyan espressokat készíteni vele. Ahhoz, hogy valaki egy espresso típusú kávét készítsen és jól készítse, először viszonylag nagyobb értékű gépre van szükség és arra a tudásra, amivel képes lesz beállítani az eszközöket, hogy valóban jó esressot tudjon készíteni. Ezt az espresso technikát tanítjuk a barista tanfolyamainkon, ami teljes körű tudást biztosít a kávéfőzőgépek használatához. Ezek mellett találhatóak filteres eszközök, ami a magyar köztudatban nem ismert eléggé, illetve nagyon sok kapszulás gép jelent meg, amik egy espressora hasonlító italt produkálnak, de azért ezek a jó minőségtől elég messze vannak.

KV: A magyarok szeretik tejjel fogyasztani a kávéjukat, szerintem nagyon kevesen vagyunk tisztában azzal, hogy amikor különböző kávékról beszélünk, akkor tulajdonképpen mit is iszunk, mit is kérünk. Mikor beszélünk latte-ról és mikor van szó Café au lait-ről, vagy cappuccinoról vagy melange-ról?
BA: Fontos, hogy ezek az italok nincsenek törvényileg szabályozva, ezek legtöbb esetben valamilyen trendet követnek. Barista körökben az SCA kávészövetség által meghatározott versenyszabályzat alapján szoktak dolgozni. Ez például meghatározza, hogy a cappuccino 150 és 180 ml közötti űrtartalmú csészében készül. Egy espresso az alapital, tej és tejhab egészíti ki, minimum 1 cm-es tejhab vastagsággal kell rendelkezni. Például a cappuccino esetében azért érdemes ezt a standardet követni, mert ez a méret meghatározza a kávé és a tej arányát, ennek köszönhetően egy olyan italt kapunk, amiben a kávé íz dominálni fog.
A latte, ezzel szemben sokkal tejesebb ital, ami általában 200 és 250 ml-es csészében készül, itt a tej fog dominálni és a kávé ízét el fogja fedni, tehát ilyen és ehhez hasonló különbségeket kell megállapítani a különböző italokról. 

KV: Melyiket illik édesíteni? 
BA: Alapvetően a baristák nem ízesítik ezeket az italokat, mert csak így lehet igazán érezni tisztán a kávé fajtajellegeit. Ezzel szemben a fogyasztók már nem így vélekednek, gyakorlatilag bármivel ízesíthető. Azt, hogy mi illik a fogyasztókra van bízva.

KV: Mit kapunk, amikor egy cappuccinot kérünk és egy kávét kapunk sok-sok tejszínhabbal?
BA: Minden országnak megvan a saját kávézási szokása, eltérő módon szocializálódtak az emberek. Ennek köszönhetően például Ausztriában lehet találkozni nagyon sok esetben azzal, hogy tejszínhabbal készítik ezeket az italokat. Mégegyszer hangsúlyozom, hogy ezek nincsenek törvényileg szabályozva, úgy mond a helyi trendek, a helyi szokások határozzák meg a kávéitalt. Magyaroszágon főleg vidéken fordul elő ilyesfajta kiszolgálás, ennek oka, hogy nem szakképzett személyzet készíti ezeket az italokat.

KV: Jön a nyár és egyre népszerűbb lesz az úgynevezett jegeskávé, de nevezhetjük ezt végeredményben kávénak?
BA: Természetesen! Számos módon lehet jegeskávét készíteni, hagyományosan espresso alapot használunk, legrosszabb esetben porból készítik ezt az italt. Egy magasabb színvonalú helyen ezeket minőségi kávé alapanyagból készítik.

KV: És ebbe valóban kell vaníliafagylaltot rakni?
BA: Ez is az adott vendéglátósegységtől függ, hogy ki miben hisz, ki mit tart jó jegeskávénak. Valaki szimplán jégre fogja tölteni, valaki fagyit ad hozzá vagy hideg tejet, míg mások szirupot. Rengeteg féle variációval lehet találkozni. Mi a Barista Akadémián az alapfokú barista tanfolyamunkon a jegeskávé elkészítését is megtanítjuk, amihez vaníliafagylaltot adunk, ezzel sokkal krémesebb és izgalmasabb a kávéital a vendég számára is. 

KV: Önnek egyébként az espresso a kedvenc kávéja, keserűen, úgy ahogy a kávéfőző kiadja?
BA: Nem egészen. Sokkal inkább szeretem a filter kávékat, ami általában egy csepegtetett módszerrel készített, sokkal hígabb kávénak minősül. Nagyjából az űrtartalma 250 ml körül van. Több vízben oldjuk bele a beltartalmakat, tovább lehet élvezni, elmélkedni a kávéban rejlő ízeken. Egy espresso nagyon tömény, nagyon rövid ezáltal sokkal kényesebb az elkészítése, mint egy filter kávénak.

KV: Régen a kávét az ördög italának tartották, de gondolom nem ördögtől való, hogyha egy háztartásban nemcsak egy kávéfőző van? Például van egy espresso elkészítésére alkalmas gép és egy filteres eszköz is kiegészíti a konyhát?
BA: Nagyon sok ún. home-barista van már, aki nem hivatásszerűen űzi ezt a tevékenységet, hanem egyszerűen az otthonában szeretne ún. specialty kávékat fogyasztani. Náluk rendszerint egész felszerelés található és különböző módszerekkel próbálgatják ezeket a kávékat. A Barista Akadémián az alapfokú barista képzésen, valamint a Barista MasterClass tanfolyamon az espresso technika mellett, ezeket az alternatív kávékészítési módszereket is bemutatjuk a tanulóknak, amiket ő maguk is kipróbálnak. Különböző termőföld szelektált kávékat kóstoltatunk, valamint illatmintákkal tréningezzük a barista hallgatók illat- és ízfelismerő készségeit.

Hallgassátok sok szeretettel a Klubrádió, Fülbevaló műsorát.

Ha Te is kedvet kaptál a kávéhoz, akkor látogass el a Barista Akadémiára, ahol érdeklődhetsz és jelentkezhetsz a barista és bármixer tanfolyamokra! Siess, mert a jelentkezési határidő közeleg!

Miért érdemes a Barista Akadémiát és a Mojito Mixeriskolát választanod?
  • mert a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség mester bártendereitől tanulhatsz
  • mert hallgatóink visszajelzései alapján a legjobb ár/érték arányú tanfolyam és pörgős, izgalmas szakmát szerezhetsz
  • mert minden hallgatónk számára részletfizetési lehetőséget biztosítunk
  • mert nálunk nincs vizsgadíj
  • mert nálunk lépcsőzetes oktatási rendszer működik, az alapoktól a profi/haladó szintig elkísérünk
  • mert a Profi Barista és Mixer Csomagok választásával a harmadik tanfolyamot ajándékba kapod
  • mert minden tanfolyam típushoz ajándék továbbképzési tréningeket is kapsz 
  • mert a képzés végén munkalehetőséget ajánlunk Neked
  • mert hallgatóink már 20 országban dolgoznak a szakmában
  • mert segítünk felkészülni az állásinterjúra
  • mert a nálunk elköltött pénz garantáltan nem kiadás, hanem BEFEKTETÉS!

Válaszd ki a számodra a legjobb barista és mixertanfolyamot: alapfokú, gyorsított, haladó, latte art, egyéni/VIP, kedvezményes Kettő az egyben: barista és mixertanfolyam, Barista MasterClass, American Bartending képzés, illetve Profi Barista Csomag és Profi Mixer Csomag, amiben ajándék tanfolyamot is kapsz. 

Barista és Mixer tanfolyam jelentkezési határidő:
június 18., hétfő 16 óra

Kövess minket  facebookon és instagramon!

Információ:
+3620 355 8400
info@mojito.hu

www.mojito.hu
www.baristaakademia.hu