A kávé őrlő kések titka, mire figyelj ha otthonra jó őrlőt akarsz?

 

Fiorenzato all ground kávéőrlő barista tanfolyamOtthoni hobbi baristaként az egyik legfontosabb beruházás a jó őrlő kiválasztása. Nem árt tehát, ha előtte alaposan tudunk tájékozódni a fontos dolgokról.

Az elmúlt években az otthoni kávéfogyasztás egyre népszerűbbé vált, így a kisebb, otthoni felhasználásra alkalmas őrlők kereslete is jelentősen nőtt. A gyártók persze erre reagálva sorra hozták az új modelleket és egyre jobban fókuszáltak a fejlesztésekre, nem csak a gépek, hanem az őrlőtárcsák tekintetében is.

Cikkünkben azokat a szempontokat vizsgáljuk, ami alapján egy hobbi barista is jobb döntést hozhat amikor őrlőt választ.

Késes vagy tárcsás őrlő a jobb?

Az őrlőknek alapvetően 2 típusát különböztetjük meg, vannak a tárcsás őrlők és a késes őrlők. De mi a különbség?

A késes őrlők általában egyszerűbb felépítésűek és így olcsóbbak is. Nevükből is következtethetünk, hogy ittkéses kávéőrlő barista tanfolyam gyakorlatilag 2-3 kés pörög, ami így apróbb darabokra roncsolja szét a kávészemeket. Az őrlésfinomság ezeknél a típusoknál az őrlés időtartamával változtatható, minél tovább pörgetjük a késeket, annál finomabb őrleményt kapunk. A probléma ott van, hogy ezek a késes őrlők/darálók nem képesek konzisztensen ugyanolyan méretűre aprítani a magokat és a pontatlanság miatt nem reprodukálható az adott őrlemény illetve a szemcsék is különböző méretűek lesznek. Így a kávéőrlemény egyenletes, következetes átáztatása is lehetetlen.

Ezzel szemben a tárcsás őrlők sokkal precízebb őrleményt képesek produkálni. Itt két egymással szembe forduló síktárcsás vagy kúptárcsás kés végzi az őrlést és a két kés közötti távolság adja a szemcseméretet. Minél közelebb van a két tárcsa egymáshoz, annál finomabb lesz az őrleményünk, minél távolabb kerülnek a tárcsák egymástól, annál durvább őrleményt kapunk. Az ilyen őrlőtárcsák lehetővé teszik, hogy sokkal tudatosabban és pontosabban lehessen állítani a szemcseméretet, ami aztán az extrakcióra jelentős hatással van. Minél egyenletesebb az őrlemény, annál nagyobb egyensúly lehet az ízek és aromák kioldódásában is. A konzisztens őrlemény talán az egyik legfontosabb alapja a jó kávénak.

Mit érdemes mindenképp figyelembe venni az otthoni őrlő kiválasztásakor?

Igaz, hogy a tárcsás őrlők mindenképp győztesen kerülnek ki a pengésekkel szemben, azért a tárcsás őrlőkből is többféle létezik. A különbség a tárcsák méretében, formájában vagy anyagában lehetséges, sőt vannak állítható szettek is.

A forma

Két fő típust használnak többnyire, az egyik a kúpos tárcsa, a másik a síktárcsa. Arról, hogy melyik a jobb, megoszlanak a vélemények.

A kúpos tárcsával legtöbbször a kézi őrlőknél vagy a kisebb teljesítményű elektromos őrlőknél találkozhatunk, míg a síktárcsák többnyire a jó minőségű, nagy teljesítményű elektromos őrlőknél elterjedtek. Különbség biztos, hogy van a kúpos és a síktárcsa között, de közel hasonló eredményt lehet elérni vele. Míg a síktárcsás őrlők konzisztensebben őrölnek és drágábbak, addig a kúptárcsások csendesebbek és megfizethetőek.

kúpos vagy sík tárcsak őrlő barista tanfolyamA síktárcsás őrlők egyik hátránya, hogy hajlamosak felmelegedni, ami persze egy otthoni használatnál nem jellemző, hiszen nincs annyit használva. Viszont ha viszonylag rövid időn belül sok kávét kell leőrölni a síktárcsák felhevülhetnek, ami aztán biztos, hogy befolyással lesz az őrlemény konzisztenciájára.

A méret

Az őrlőtárcsák mérete szintén fontos tényező. A pontos méretet általában mm-ben adják meg, ami a tárcsák külső átmérőjének méretét jelzi. Egy kisebb háztartásra gyártott őrlő tárcsáinak mérete általában 40 mm körül kezdődik. Az ipari modellekben viszont ennél nagyobb, kb. a 60 mm körüli mérettől egészen a 100 mm-ig találhatunk modelleket. Minél nagyobb egy őrlőtárcsa, annál nagyobb az őrlő maga is és persze a teljesítmény is egyenesen arányosan nő. A nagyobb tárcsával rendelkező őrlők stabilabbak, gyorsabbak és hatékonyabbak is, illetve kevesebbszer igénylik a beállítást.

síktárcsás kávéőrlő g-iota barista tanfolyamA G-IOTA őrlő például 64 mm-es tárcsákkal rendelkezik, ami 1400/perc fordulatszámmal pörög. Ez talán már egy otthoni felhasználásra soknak is tűnik, habár egy elég kompakt, nem túl nagy kiszerelésről van szó. Mindössze 7 kg-ot nyom a gép és kb. 13 sec alatt őröl le 18 g kávét.

Persze nem csak a méret számít, hanem az élek geometriája és pontos kialakítása is fontos. Minél nagyobb egy tárcsa mérete, annál nagyobbak a pengék közti apró eltérések, így a nagyobb tárcsák esetében a kisebb állítások is már jelentős változást eredményezhetnek a szemcseméretben.

Az sem utolsó szempont, hogy a 40 mm-nél nagyobb őrlőtárcsás gépek mérete is egyre nagyobb, így több helyet foglalnak el a konyhában.

Pontosság

Az őrlők késkialakításának pontossága elengedhetetlen a konzisztens szemcsemérethez. Ha túl nagy hely van a pengék élei között, akkor lehetetlen az egyenletes részecskeeloszlás és a kisebb vagy nagyobb részecskék másképp vonatolódnak ki, ami aztán egyenetlen extrakciót eredményez.

Anyag

Az őrlőtárcsák fémből vagy kerámiából készülnek. A fém pengék általában pontosabbak, tartósabbak és drágábbak, viszont a kerámia pengék kevésbé melegszenek fel. Persze a fémpengék kialakításánál is vannak megoldások a kisebb hőfelvétel elérésére. A kerámia tárcsák hátránya, hogy több por keletkezik őrlés közben illetve nem is lehet olyan jól élezni, mint a fémtárcsákat, így gyengébbek. A fémtárcsák könnyen cserélhetőek ha elkoptak, hiszen vannak utángyártott tárcsák, ez kisebb költség, mint adott esetben az egész őrlő cseréje.

Sokan azon a véleményen vannak, hogy a mérleg inkább a fém, egész pontosan az edzett acélból készült tárcsák használata felé dől. Ez talán még fontosabb szempont, mint hogy kúpos vagy síktárcsás őrlőt használunk. Azért, hogy az acél pengék ne rozsdásodjanak vagy hőkezelik vagy bevonják egy szilárdabb anyaggal, például titánnal.

Karbantartás

A legtöbb őrlő, amit nem kompakt módon építenek össze a házzal, könnyen szétszerelhető, így ki lehet venni egyszerűen az őrlőtárcsákat. Ez abban lehet előny, hogy rendszeresen lehet tisztítani a késeket, ugyanis egy bizonyos használat utána a finomabb kávészemcsék feltapadhatnak az élekre, ezzel pedig nehezebb lehet az állításuk is, illetve kevésbé adnak egyenletes őrleményt. Így időnként érdemes egy morzsaporszívóval kitakarítani az őrlő belső részét és akár a késeket kivenni és egy ecsettel megtisztítani az élek közé tapadt kávétól. Ez biztosíthatja a konzisztensen jó minőségű kávét.

Bizonyos használat után azonban az acél kések is elkopnak. Ezt úgy lehet észlelni, ha rendszeres tisztítás mellett sem kapunk kellően egyenletes szemcseméretet. A kések felületén is látszik, avatott szemek könnyen felismerik a karcolatokat, amik a kopást jelzik. Ilyenkor nincs más megoldás, mint a csere. Szerencsére bőven vannak utángyártott kések, érdemes lekövethető, minőségi gyártól rendelni és természetesen itt figyelni kell a pontos méretre. A kés cseréje az őrlő árához képest jelentősen gazdaságosabb és persze a tudatos fogyasztói szokások is azt követelik, hogy még ha meg is tehetjük, ne az egész gépet dobjuk ki, ha elkopott az alkatrész.

A megfelelő őrlő kiválasztása otthonra, amint látjuk nem is olyan egyszerű feladat. Sok szempontot kell figyelembe venni az árakon kívül, úgy, mint az anyagminőség, a konzisztens őrlés. Ha vásárolni akarunk érdemes megnézni magát az őrlő késeket is, ha van erre mód, utánajárni az anyagminőségnek. Persze ha nem értünk hozzá, talán a legegyszerűbb, ha ilyen esetben kikérjük olyan baristák, pörkölők, kávés szakemberek véleményét, akik már sok őrlőt próbáltak. Ne higgyük, hogy a kávézás kevésbé tudományos szakma, főleg, amikor gépválasztásról van szó.

A helyzet pedig az, hogy ha minket arról kérdeznek, milyen gépet vegyenek otthonra, hogy jó kávét igyanak, legtöbbször arra hívjuk fel tanítványaink figyelmét, hogy elsősorban fontos, hogy igazán jó őrlője legyen otthon. Mert ha van egy jól kiválasztott őrlője, akár egy kotyogóssal is mennyei kávét tud készíteni, míg akármilyen jó és méregdrága gépet választ, ha egy mákdarálóval akarja megoldani az őrlést, bármit csinál, nem lesz soha jobb a kávéja egy keserű, íztelen, koffeines víztől.

VÁRUNK SOK SZERETETTEL !Akciós! Barista Tanfolyamunkon BUDAPESTEN 2021.08.10-ÉN! 17:00-KOR MÁR KEZDŐDIK AZ ELSŐ ELMÉLETI ÓRA! A Barista Akadémia ÉS A Mojito Mixeriskola A KÖVETKEZŐ TANFOLYAM TÍPUSOKAT INDÍTJA EL, EZEN AZ IDŐPONTON: ALAP Barista, HALADÓ barista tanfolyam, ALAP mixertanfolyam, HALADÓ mixertanfolyam, 2 IN 1 MIXER ÉS BARISTA TANFOLYAM.

LEGYEN A SZAKMÁD A SZENVEDÉLYED, IRATKOZZ BE MÉG MA!
KÉRDÉSED VAN? +36 20 35 84 00
ÍRJ NEKÜNK! INFO@MOJITO.HU
CÍMÜNK: 1071 BUDAPEST, LÖVÖLDE TÉR 2.
NYITVA TARTÁS: MUNKANAPOKON 12:00-18:00