Kopi Luwak egy kávé a Cibetmacska ürülékéből!

Biztos sokan ismeritek a Bakancslista című filmet, ahol unatkozó milliárdosunk vígan kortyolgatja, az általa oly nagyra tartott Kopi Luwakot! Bár ez a kávé világhírnévre tett szert, mégsem tartozik a legjobb kávék közé! Sőt, inkább mondanám egy teljesen hétköznapi kávénak. Mivel sok ember megfordul iskolánkban, sok érdekes történetet hallottunk már a Cibetmacska ürülékéből készülő kávéval kapcsolatban is. Az egyik kávézótulajdonos Honkongban, nem tud annyi Kopi Luwakot rendelni, ami kielégítené a Cibet kávéra irányuló vásárlói igényt. Döbbenet! Pedig egy csésze kávé 15.000.-Ft-nak megfelelő honkongi dollárba kerül, ebben a kávézóban.

 

Milyen állat ez a Cibetmacska?

A legjobb az egész történetben hogy ez nem egy macska féle. A cibet ( ˈ s ɪ ɪ t / ) egy kicsi, sovány, többnyire éjszakai életű emlős, amely Ázsiában és Afrikában, különösen a trópusi erdőkben őshonos. A cibet kifejezés több mint tucat különböző fajra vonatkozik, többnyire a Viverridae családból . A fajok sokféleségének nagy része Délkelet-Ázsiában található. A legismertebb faj az afrikai cibet , a Civettictis civetta [1] , amely történelmileg az volt a fő faj, amelyből az illatszeriparban használt pézsmaillatot , más néven ” civett ” nyerték. A wikipédia szerint.

Cibetmacska Copi Luwak a világ legdrágább kávéja barista tanfolyam

A kávébab egy érdekes folyamaton megy keresztül, miközben a Cibetmacska elfogyasztja kedvenc eledelét. Az emésztőenzimek lebontják a fehérjéket, a peptideket, és felszabadítják a bab aminosavainak egy részét. Ez az eljárás lágyabb, simább végeredményt produkál, miután a babot összegyűjtik, megtisztítják, pörkölik, őrlik és kávét készítenek belőle.

A kopi indonéz nyelven kávét jelent, a pálmacibetet pedig luwak néven ismeretes. Összegyűjtik ezeket a babszemeket, megmossák, megpörkölik, majd a világ legdrágább kávébabjaként adják el.

A Kopi Luwak fontonként több mint ezerötszáz dollárba kerül, így a világ második legdrágább kávéja a Black Ivory kávé után, amely egy elefántürülék kávé thaiföldről.

 

A Civet Coffee vagy a Kopi Luwak története

 

Még a tizennyolcadik században, amikor Szumátra és Jáva a holland gyarmatbirodalom része volt Kelet-Indiában, az Arabica kávét készpénzes terményként használták, az Arab-félszigetről behozott növények kereskedelmében.

A holland ültetvénytulajdonosok megtiltották a bennszülött munkásoknak, hogy fogyasszanak munkájuk gyümölcséből. Ám a helyiek észrevették, hogy a pálmacibet is megette az általuk betakarított kávécseresznyét, és a kávébab látszólag változatlan formában jelent meg az állatok ürülékében.

A helyiek ezt követően megtisztították és megpörkölték a babot, és elkezdtek kávét főzni belőle. Végül az ültetvénytulajdonosok meglátták mit csinálnak munkásaik és rájöttek, hogy ebben hatalmas üzlet rejtőzik.

Cibetmacska Copi Luwak a világ legdrágább kávéja barista tanfolyam

Kortárs vita a Civet kávéval kapcsolatban

A vadpálma cibet ürülékéből a bab összegyűjtése munkaigényes, és elsősorban ezek a munkaerőköltségek hajtják ilyen magasra a kopi luwak árát. Emiatt néhány szorgalmas indonéz végül úgy döntött, hogy megkönnyíti ezen állatok ürülékének begyűjtését.

Ennek érdekében gyártelepeket építettek számukra, ahol ketrecben tartják az állatokat, esetenként pedig kényszeretetést alkalmaznak. Számos panasz érkezett nemzetközi konszernektől, valamint állatkínzásról szóló hírek járták be a nemzetközi sajtót.

Tényleg ér annyit Cibet kávé mint amennyit kérnek érte?

Mint szakértő, azt kell mondanom egyáltalán nem. A barista tanfolyamokon azt szoktuk mondani, hogy ha valakinek van lehetősége természetesen próbálja ki nyugodtan ezt a kávé fajtát is, de ne várjon tőle hatalmas kávé élményt. Sokkal olcsóbban, sokkal kedvezőbb áron hozzá lehet jutni a világ legjobb kávéinak zöméhez. Ezek a Specialty kávék kicsiny hazánkban is könnyen elérhetőek. Ezek jellemzően világosabb pörkölést kapnak. Azért sem tartjuk jó minőségűnek a Kopi Luwakot, mert az alap minőségi kritériumoknak sem felel meg. Jellemzően sötétre van pörkölve, ami már alapból ellehetetleníti a fajtajelleg jelenlétét a csészében.

Kijelenthetjük, hogy ez egy ügyes marketing fogás. Ha szeretnétek tényleg jóminőségű kávékat fogyasztani, keressétek fel a hazai pörkölőket.

Ha pedig szeretnétek hasonló érdekes infókat a kávéról, várunk benneteket barista tanfolyamainkon!