A kávé csomagolása lehet-e zöld?

Hogy lehet környezettudatosan megoldani a kávék csomagolását? A környezettudatosságra manapság egyre nagyobb szükség van, ez az ipar minden területén igaz, így a speciality kávézók és a csomagoló gyárak sem kivételek. 2018-ban az ENSZ az jósolta, ha nem változtatunk a fogyasztási és hulladékgazdálkodási szokásainkon, akkor 2050-re mintegy 12 milliárd tonna műanyag boríthatja el világunkat. Ez ijesztő mennyiség.kávé csomagolás szemét

Így a kávézás iparában is egyre nagyobb fókusz kerül a fenntartható és újrahasznosítható működésre. Az eldobható poharak helyett megjelentek az ún. KeepCup-ok, melyekkel nem csak zöldebb de divatosabb termékkel teszik lehetővé a kevesebb hulladéktermelést. További lehetőség a forgalomban lévő csomagoló anyagok újra hasznosítása és az üzemanyag alapú anyagok elkerülése. Az MTPak is egy olyan cég, ahol az alternatív megoldásokat keresik, Mark Zhou, a cég alapítójával és elnökével beszélgettünk erről az új szemléletről.

Mit értünk fenntartható csomagolás alatt?

A csomagolás a kávé ellátási lánc teljes szén-lábnyomának nagyjából a 3%-át teszi ki. Ebből látható, hogy nem pusztán az a fontos, hogy újra felhasználható anyagból készüljön a csomagolóanyagunk, hanem annak megfelelő beszerzése, gyártása, szállítása és begyűjtése jelentősen hozzájárul a fenntarthatósághoz.

A környezetszennyezés drasztikusan romló tendenciája mostanra térdre kényszerítette a nagyvállalatokat és széleskörű kutatásokat indított el a zöldebb megoldások keresése céljából. Elsőként a megújuló nyersanyagok felhasználására helyezték a hangsúlyt, így már a gyártás során csökkenteni lehet a szén-dioxid lábnyomot, illetve lehetővé válik az elhasznált anyagok újra feldolgozása.zöldkávé csomagolás barisat tanfolyam

Egy csomagolás alapvetően 2 típusra osztható, a kemény és a rugalmas csomagolásokra. A rugalmas csomagoláskba tartoznak a táskák, tasakok, zacskók, míg a kemény csomagolásokba a dobozok, raklapok, ládák. A kettő típus között az egyik fontos különbség, hogy ugyan a kemény csomagolás biztosabban védi a benne lévő terméket, ugyanakkor a rugalmas csomagolás sokkal fenntarthatóbb, kevesebb nyersanyagot igényel így alacsonyabb vízigényű a gyártása és kisebb a szén-dioxid lábnyoma is. A Flexible Packaging Europe becslései szerint a rugalmas csomagolás a kontinensen felhasznált csomagolóanyag mindössze 10%-át teszi ki, mégis a termékek több, mint 40%-a rugalmas csomagolást kap.

Így van ez a kávés csomagolásokkal is, hiszen a legtöbben ilyen rugalmas zacskókba teszik a kávébabokat. De mit tehetnek még a kávézók azért, hogy fenntarthatóbb legyen a kávéipar ezen szegmense?

Nézzük meg először, hogy milyennek kell lennie egy kávé csomagolásának ahhoz, hogy a benne lévő babok a szükséges ideig megőrizzék frissességüket és zamatukat?

Először is fontos szempont, hogy azzal együtt, hogy tudjuk, a frissen pörkölt kávét a legjobb rövid időn belül elfogyasztani, mégis a zacskóknak pörköléstől számítva több hónapon át tartaniuk kell a kávé minőségét.

Mivel a kávébab gyorsan felszívja a nedvességet, ezért fontos, hogy száraz helyen tároljuk. Légmentesen és napfénytől védve kell biztosítanunk a kávénk helyét. Ezért a csomagolásnak érdemes erősnek és kopásállónak is lennie.

Mindezek figyelembe vételével akkor mi lehet a jó megoldás?

A többrétegű kávés csomagolás technikailag sok igény kielégíthet. Ezek ugyanis hatékonyabban védik a kávébabokat, mint az egyrétegű csomagolások. Mark Zhou elmondja, hogy a teljesen újra feldolgozható kávés zacskók legújabb modellje egy réteg alacsony sűrűségű polietilén (LDPE) és egy réteg etilén-vinil-alkohol (EVOH) részből áll, ami az oxigén bejutását gátolja meg.

LDPE kávé csomgaolás barista tanfolyamaA többrétegű anyagok hátránya a végfelhasználónál ütközhet ki, amikor egy csomagoláson belül 2 féle anyaggal találkozik és így nehezebb szelektíven gyűjtenie. Ha például ragasztó van a két réteg között, az gyakorlatilag lehetetlenné teszi az újra hasznosítást, így a csomagolást vagy elégetik vagy szeméttelepre kerül.

Ezért is hangsúlyozza ki Mark, hogy a többrétegű anyagok kiválasztásakor nagyon fontos, hogy a csomagolás minden darabja lebomló, komposztálható vagy újrahasznosítható legyen, így nem csak a különböző rétegek hanem a ragasztó anyagok, a tinták, a matricák is. Az MTPack-nál éppen ezért vízalapú nyomdafestéket és bevonatokat használnak, alacsony illékony szerves vegyületekkel, melyek komposztálhatóak és könnyen eltávolíthatóak.

Milyen anyagokat érdemes használni?

A két legnépszerűbb kávés „zöld” csomagolás a fehérítetlen nátronpapír és a rizspapír. Ezeket ugyanis fapépből, fakéregből vagy bambuszból készítik. Ezek képezhetik a csomagolóanyag külsejét, ami így teljes mértékben lebomló, de szükség van egy belső rétegre is, ami általában műanyagból készül. Így érdemes tájékozódni, hogy a környéken hol van olyan feldolgozó, újrahasznosító üzem, ahol rendelkezésre áll a szükséges géppark az ilyen többrétegű anyagok feldolgozására.

Rizspapír csomagolás:

Újrahasznosítható, biológiailag lebomló, komposztálható tasakok

Egyre több csomagolóipari vállalat fordít időt és pénzt az ilyen anyagok kutatására. Erre alkalmas a kukoricakeményítő, a cukornád, a cellulóz, a fapép és egyéb szerves anyagok különféle formái.

Sajnos egyelőre a 100%-ban lebomló vagy komposztálható anyag még nem áll rendelkezésre. A kávés zacskók csomagolásának kb. a 60 % bomlik le jelenleg, a maradék 40 % nem lebomló anyagokból áll, úgy, mint a gáztalanító szelep, tömítő rendszer. Ezeket külön el kell távolítani, ha szelektíven akarjuk gyűjteni.

Mivel a komposztálhatóság és a biológiai lebontás még nem érte el a maximális hatékonyságát a világban, egyelőre nincsenek olyan megoldások, amik teljesen környezetbarátan tudnák visszaforgatni a szemetünket a természetbe. Ezért a legjobb megoldás jelenleg az újra felhasználás útja.

Így egy kávészacskó alkatrészei akár hasznosak lehetnek egy másik iparágban. Például az alacsony sűrűségű polietilén gyakran kukaként, építőipari és mezőgazdasági fóliaként vagy bútorként születhet újjá.

Mi tehát a legjobb megoldás?

Mindenkinek magának kell megtalálnia a megfelelő utat a „zöldebb” világhoz. Az például szintén nem megoldás, hogy kocsiba ülve messzire kell elhordani a szelektív hulladékot, mert nincs a közelünkben olyan feldolgozó üzem, ami kompetens. Ez esetben ugyanis a kocsi káros anyag kibocsátása legalább annyit árt, mint amennyit használni akarunk a szelektív gyűjtéssel.

A kávézók és pörkölők törekedhetnek a jobban lebomló tasakok beszerzésére. Minél kevesebb rétegű tasakot használunk, annál könnyebb a lebonthatósága. Persze ez annak függvényében kivitelezhető, hogy a kávét adott időn belül el is tudja fogyasztani a vásárló. Fontos, hogy a vállalkozók valamilyen felületen tájékoztassák a vevőiket a lehetőségeikről. Ebbe beletartozhatnak akár az akciók és csábító ajánlatok is, amik motiválják a vendégeket is az együttműködésre.

A vásárlók oldaláról szintén fontos tájékozódni arról, hogy a közvetlen környezetünkben milyen lehetőségek állnak rendelkezésre. Érdeklődjünk a kávézóknál, milyen megoldásokat használnak és keressük meg azt helyet, ahol a legszimpatikusabb hozzáállást találjuk.

Persze mi is tehetünk önállóan lépéseket. Például beszerzünk egy jó keep cup-ot, és abba kérjük reggelente a kedvenc kávénkat, ez által csökkentjük a szeméttermelést.

VÁRUNK SOK SZERETETTEL  Barista Tanfolyamunkon BUDAPESTEN 2020.09.17.-ÉN! 17:00-KOR MÁR KEZDŐDIK AZ ELSŐ ELMÉLETI ÓRA! A Barista Akadémia ÉS A Mojito Mixeriskola A KÖVETKEZŐ TANFOLYAM TÍPUSOKAT INDÍTJA EL, EZEN AZ IDŐPONTON: ALAP Barista, HALADÓ barista tanfolyam, ALAP mixertanfolyam, HALADÓ mixertanfolyam, 2 IN 1 MIXER ÉS BARISTA TANFOLYAM.

LEGYEN A SZAKMÁD A SZENVEDÉLYED, IRATKOZZ BE MÉG MA!
KÉRDÉSED VAN? +36 20 35 84 00
ÍRJ NEKÜNK! INFO@MOJITO.HU
CÍMÜNK: 1071 BUDAPEST, LÖVÖLDE TÉR 2.
NYITVA TARTÁS: MUNKANAPOKON 12:00-18:00