Gyakran előfordul, hogy míg egyesek tej nélkül beleszagolni is képtelenek a reggeli kávéjukba, addig mások úgy érzik, a tej teljesen elrontja a kávéaromát. Vajon van-e különbség tej és tej között, miért jó alternatív tejet használni és befolyásolja-e a kávé minőségét, hogy mit öntünk a csészébe az ízesítés során? A Barista tanfolyamokon minden kérdésedre választ kapsz, de ha nem tudsz várni a képzésig, akkor olvasd el a cikket!

Milyen kávét szeretünk mi magyarok?

Magyarországon az inkább tejes, habosított kávét részesítik előnyben a fogyasztók. A sok negatív kritikával ellentétben, a tej nem feltétlenül tesz rosszat a kávéval. Persze csak akkor, ha jól van elkészítve. Elsősorban fontos, hogy a tej hőmérséklete ne menjen 60-65 °C fok fölé, mivel a tejcukor ekkor a legédesebb. Ha ennél melegebb, akkor könnyen megéghet. A tejcukor kiegészíti a kávé savasságát, vagy a keserű ízeket és sokkal lágyabb ízt kölcsönöz a kávénak.

 

Szükséges cukrot tenni a kávéba? Mennyire változtatja meg az kávé ízét?

A jó kávéhoz három elengedhetetlen feltételnek kell teljesülnie: hogy jó ültetvényről származzon, jól pörköljék, és jól készítsék el. Ha ezek mindegyike megvan, akkor az édes és a keserű íz egyensúlyban van, így nincs szükség az édesítésre. Nem feltétlenül baj, ha a kávéhoz cukrot adunk, de akkor már egy másik arcát ismerjük meg az italnak. A Barista Akadémia vezetője azt ajánlja, hogy előbb kóstoljuk meg magában a kávét és csak utána döntsünk az édesítésről. Barista tanfolyamainkon minden alkalommal speciality kávékat kóstoltatunk hallgatóinkkal, így ők is hamar rájönnek, hogy a jó kávé nem kíván különböző ízesítéseket.

                                                   Hogyan ízesíts?

Ma már ezer féle módja van annak, hogy hogyan ízesítsd a kávéd. Cukor, méz, szirup, édesítők és még sorolhatnánk. Ha valóban a kávé édesítése a cél, akkor használj testesebb cukrokat, ezek egy mélyebb íz hatást kölcsönöznek a kávédnak.

Vajon ha tejet öntünk a kávéba, akkor az közömbösíti a koffeint?

Először is tisztázzuk, miben segít a koffein. Fokozza a szívműködést, az anyagcserét és a légzést, növeli a vérnyomást és a vérkeringési sebességet, tágítja az agyi ereket, vizelethajtó. Megszünteti az álmosságot, javítja a hangulatot, gyorsítja a gondolkodást. Barista képzésünkön az általad készített kávét nyugodtan megihatod, így teljes erővel tudsz koncentrálni az órára. Gyakori tévhit, hogy a kávéhoz adott tej valamilyen formában csökkenti a kávé élénkítő hatását, semlegesíti a koffeint. Valójában a hozzáadott tej semmilyen hatással sincsen a koffeintartalomra, maximum annyiban befolyásolja, hogy lassítja a felszívódást.

Választhatunk a tej helyett alternatív megoldást is?

Sokféle okból kifolyólag, mint például az állati eredetű termékek elhagyása miatt, az utóbbi években divatba jött és megnőtt az alternatív tejfogyasztás. A tejhelyettesítő italok kedvelt típusai a magtejek. Ezek valamilyen olajos mag őrleményéből, víz és cukor hozzáadásával készülnek. A leggyakoribbak a mandulából, mogyoróból vagy kesudióból készült tejek. A másik helyettesítő típus a gabonatej, ami egyébként otthon is egyszerűen elkészíthető. A legelső és legelterjedtebb gabonatej a szójatej volt, ami magas fehérjetartalma miatt az egyik legalkalmasabb tejpótló, ráadásul vasban is gazdag. Akik szeretik a kávét, nekik külön öröm, hogy a szójatejből lehetséges tejhabot készíteni, ami nem mondható el sok más növényi tejről. A szójatej mellett ma már lehet kapni rizs és zabtejeket is különféle ízesítésekben. Ezek általában magas rosttartalommal bírnak, ami jó az emésztésnek, viszont önmagukban kevés kalciumot tartalmaznak, ezért utólag dúsítják őket vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A barista képzéseink alatt mi normál tejet használunk, de a növényi tejek listája egyre csak nő. A barista tanfolyamokon, ha alternatív tejet választanánk, az valószínűleg a rizstej lenne, mert annak a legsemlegesebb az íze.

Mit nevezünk tejeskávénak?

A tejeskávé egy specialitás, hazánkban a fogyasztók körében a klasszikus tejhab nélküli tejeskávé a legnépszerűbb. A tejeskávét országonként eltérő módon készíthetik, de lényege, hogy a kávéhoz tejet, esetleg tejhabot adnak. A cappuccino egy kávé alapú ital, mely espresso kávé és forró tej felhasználásával készül, a tetejét finom tejhab borítja. Az ital tetejét legalább 1cm-t meghaladó vastagságban hab fedi le. Barista tanfolyamainkon megtanítjuk, hogyan tudsz 1 cm vastagságú tejhabot készíteni. A capuccino-nál az ital mennyisége 150–180 ml között mozog. A caffe latte, egy igazi klasszikus tejeskávé, a caffé latte az olasz neve, de más nyelveken is találkozhatunk vele, franciául például café au lait, míg spanyolul café con leche. Kellemes krémes íze, a gőzölt tej és a forró espresso lágy elegye a hűvös téli reggeleken a legélvezetesebb. A caffe latte kevés kávét és sok tejet tartalmaz, körülbelül két decit. A kávé és a tej összekeveredik kellemes bézs színt eredményezve, a tetején pedig egy kevés tejhab van. Elkészítése egyszerű. Az espressot egy hosszú üvegpohárba töltjük, majd gőzölt tejjel felöntjük úgy, hogy a tetején vékony tejhab réteg alakuljon ki, és már kész is a caffe latte.

Hogy kávéd ne csak finom, de esztétikus is legyen, vegyél részt barista képzéseinken, ahol oktatónk megtanítja a szív, tulipán és még sok minta elkészítését. Ha érdekel a Hajdu Péterrel, a Barista Akadémia vezetőjével folytatott beszélgetés, akkor hallgasd meg itt!