A nyár kávés ízei minden lehetséges jeges formában!

A nyár forróságában olykor jól esik egy-egy igazán jó hideg italt inni. A jegeskávé is közkedvelt ital ilyenkor, az elkészítésére számtalan módot és receptet találhatunk. A világ minden táján készítenek hideg kávés italokat, de mindenhol kicsit másképp. Most ezekből a receptekből szemezgetünk nektek.

Először nézzük meg azokat a recepteket, amik a klasszikus, olaszos kávékultúrával, akár a közepes vagy a sötétebb pörköléssel kompatibilisek. Némely közülük már desszertnek is felfogható.

A nagy klasszikus

Európában talán az egyik legismertebb és kedveltebb jeges kávé a vanília fagyival készülő tejszínhabos csoda. Egy igazi energiabomba, a nagy forróságban akár egy könnyebb étkezésnek is betudható. jegeskávé barista tanfolyam

A recept:

  • 1 gombóc vanília fagyi
  • 2 cent vanília szirup
  • 2 dl hideg tej
  • 1 db espresso
  • tejszínhab

Elkészítés:

Tegyünk a pohár aljára egy gombóc fagylaltot majd 2 cent vanília szirupot. Ezután tölthetjük rá a hideg tejet. Érdemes elkeverni egy kanállal a szirupot a tejjel, majd öntsük a tetejére az espressot és tejszínhabbal díszítsük. Általában tulipánpohárban szervírozzák, szívószállal és hosszúnyelű kanállal.

A görögök kedvence, a Frappé

Ennek az italnak a lényege az, hogy felrázva készítik. Az eredete egészen a 20. század közepéig nyúlik vissza, amikor 1957-ben Thesszalonikiben a Nemzetközi Kereskedelmi Vásáron a Nestlé bemutatta az egyik termékét, egy instant kakaó italt, amit tejjel keverve, shakerben felrázva kellett készíteni. A Nestlé egyik alkalmazottja kávét akart inni, de nem volt forró víz a közelében, ezért az instant kávéporját hideg vízzel rázta fel shakerben.görög frappé barista tanfolyam

Mára a görögök persze kifejlesztették ezt a receptet és a Frappé már nemzeti itallá vált. Eredetileg instant kávéval készítették, de mára már hideg hosszúkávéból is előszeretettel készítik.

Recept:

  • 1 kanál instant kávépor vagy 1 adag hideg hosszúkávé
  • 1 kanál cukor (ízlés szerint kihagyható)
  • kevés víz
  • hideg tej
  • tört jég

Elkészítés:

A kávéporra és a cukorra épp annyi vizet vagy kell önteni, ami ellepi. Mindezt egy shakerbe rakjuk és jól felrázzuk. Akkor lesz jó, ha egy sűrű masszává alakul. Ezt hosszú pohárba, jégre önthetjük vagy jég nélkül, hideg tejjel öntjük fel.

Ha hosszúkávéval készítjük, akkor az összetevőket (kávé, cukor, tej, jég) egy shakerbe rakjuk és jól felrázzuk majd kiöntjük a pohárba.

Shakerato

Az olaszoknak is megvan a rázós jeges kávéja. A recept egyszerű. Jégre rakom rá a forró espressót, amit aztán a shakerben jól felrázok. Aztán kiöntöm a kihűlt, felrázott kávét a jég nélkül. Persze ezt is lehet ízesíteni cukorral vagy esetleg higítani tejjel.shakerato barista tanfolyam

Affogato

Az olaszoknak ez egy igen egyszerű módszere arra, hogy a fagyit és a kávét ötvözzék. Egyszerűen csak a fagyira ráöntik a forró kávét, ami így megolvasztja a fagyit egy picit, miközben lehűl. Ennek elfogyasztása felér egy desszerttel és a kávé itt persze nem tud érvényesülni, de kellemes koffeinbevitelnek kiválóan megfelelhet.affogato barista tanfolyam

Dalgona

A legújabb őrület, ami keletről jött be idén tavasszal Európába. Ezt is instant kávéval készítik, hasonló, mint a frappé csak nem rázzák és nem használnak jeget hozzá.

Recept:

  • 1,5 dl hideg tej
  • 1,5 teáskanál instant kávépor
  • 1,5 teáskanál cukor
  • 1,5 teáskanál meleg víz

Az összetevőket habosra kell keverni, érdemes robotgépet használni. A krémes habot hideg tejre kanalazzuk és úgy fogyasztjuk.

Speciality jegesek

A speciality szerelmeseinek a jeges kávékban az okozhat nehézséget, hogy a jég felhígítja a finom, ízletes minőségi kávét, ezáltal az elvesztheti az aromáját. Ezért nem is szokták a fent említett módon elkészíteni, de az elmúlt években jó pár módszer kialakult, amivel igazán finom aromájú, hideg kávét lehet készíteni. Ezeket a speciality kávézók árlistáján szinte mindenhol megtalálhatjuk.

Azoknak, akik az espresso kultúra hívei, mindenképp valamilyen hideg itallal készült recept fog tetszeni, ezekből a két legkedveltebb az:

Espresso Tonic

A nagy kedvenc, az úgynevezett E.T. Az elkészítése igen egyszerű. Kell egy üveg tonic, lehűtve. Így sokan jeget nem is raknak a pohárba, hogy ne higítsa fel az aromákat. a Tonicra pedig jöhet az espresso, vagy a dupla shot. Mivel a Tonicnak alapvetően van egy kesernyés íze, előszeretettel készítik inkább az afrikai kávékból, melyeknek jellemző gyümölcsös aromája kiváló ízkombinációt alkothat a poharunkban. Persze nem zárja ki, hogy másmilyen kávéval is jó ízeket kaphatunk.

Espresso Orangeespresso orange barista tanfolyam

Azoknak, akik a Tonicot nem igazán szeretik, érdemes ugyanezen elv alapján valamilyen jó minőségű, 100 % gyümölcsből készült hideg italt venni alapul. Ez lehet narancs vagy vérnarancs, esetleg grapefruit. Számtalan variáció létezik, az izgalmas az, hogy megtaláljuk a megfelelő kávét hozzá.

Persze a filterőrültek sem maradhatnak hideg kávé nélkül ebben a melegben, nekik is van megoldás, habár előfordulhat, hogy fél napot kell várni, hogy elkészüljön. Igaz ebben az esetben nem egy adagról beszélünk. Lássuk, milyen filter receptek a menők manapság:

Iced V60

jeges v60 barista tanfolyamAkik a V60 nagy szerelmesei, azoknak nyáron sem kell lemondaniuk erről a készítési módról. Ugyanis van jeges változata is. A szett ugyanúgy néz ki majdnem, mint a forró V60 szettje, csak van benne egy plusz szűrő, amibe jeget tudunk rakni, erre megy rá a tölcsér, amibe a filter papír kerül a már megszokott módon. A tölcsér aljának kialakítása pedig lehetővé teszi, hogy az érkező kávé ne egy sugárban, hanem több lukon keresztül csorogjon a jégre, ami így tökéletesen lehűti az italunkat.
Amikor végeztünk a brewingal, akkor a jeges szűrőkosarat érdemes kivenni, hogy ne olvadjon az italunkba a szükségesnél több jég.
Mivel a jég olvadása a készítés közben elkerülhetetlen, így a V60-nál megszokott őrlemény mennyiséget érdemes megemelni, (250 ml-hez kb. 30g kávé) hogy az aromák és az ízek érvényesülni tudjanak. Ennél a V60-nál is a durva őrlemény szükséges a jó aromák kinyeréséhez.

Japán áztatós, Mizudashi

A japánoknál is ismert a jeges kávé, de ők áztatják. Erre alakítottak ki egy üvegedényt is, amit Mizudashi néven ismerhetünk. Az üvegedényben egy hosszú, majdnem az aljáig leérő szűrőkosár van, ide kerülhet bele a durva szemcséjű őrlemény. Mivel egy Mizudashival 1 liter áztatott kávé is elkészíthető, ezért itt még több őrelményt (min. 60g/liter) kell használni a hatás eléréséhez.

Az őrleményt aztán hideg vízzel lehet felönteni és 12 órán keresztül hagyni kell kiázni. Ez idő alatt az aromák és ízjegyek és a koffein is kellő mennyiségben tud kiválasztódni.

Bármelyik receptet is választjuk, biztosan meglesz a hűsítő élmény.

VÁRUNK SOK SZERETETTEL  Barista Tanfolyamunkon BUDAPESTEN 2020.08.12.-ÉN! 17:00-KOR MÁR KEZDŐDIK AZ ELSŐ ELMÉLETI ÓRA! A Barista Akadémia ÉS A Mojito Mixeriskola A KÖVETKEZŐ TANFOLYAM TÍPUSOKAT INDÍTJA EL, EZEN AZ IDŐPONTON: ALAP Barista, HALADÓ barista tanfolyam, ALAP mixertanfolyam, HALADÓ mixertanfolyam, 2 IN 1 MIXER ÉS BARISTA TANFOLYAM.

LEGYEN A SZAKMÁD A SZENVEDÉLYED, IRATKOZZ BE MÉG MA!
KÉRDÉSED VAN? +36 20 35 84 00
ÍRJ NEKÜNK! INFO@MOJITO.HU
CÍMÜNK: 1071 BUDAPEST, LÖVÖLDE TÉR 2.
NYITVA TARTÁS: MUNKANAPOKON 12:00-18:00