50 éves kávé az űrben

A kávé már régóta szerves üzemanyag-forrás a hosszú utakon az ismert és ismeretlen úti célokhoz. Ide tartoznak azok az expedíciók, amelyekbe az emberek még soha nem léptek, és amelyeket az emberiség legambiciózusabb utazói, az űrhajósok végeztek. Nekik sajnos nem volt lehetőségük, jó kávét elkészíteni, de egy barista tanfolyamon akár pár hét alatt el lehet sajátítani a praktikákat és meg lehet tanulni a tökéletes kávé elkészítését.

Bill Shepherd, a Nemzetközi Űrállomás 1. expedíciójának parancsnoka olyan messzire ment, hogy javasolta, hogy a kávé kapjon saját tárolószekrényt, miután a magával vitt étel az öt hónapos küldetés felénél kifogyott. Különösen az űrutazás rövid története során a kávé mindig is ott volt, fókuszt, éberséget, földi meleget biztosítva, hogy még a legfáradtabb lelkeket is ösztönözze.
A legendás amerikai űrhajós Michael Collins például repülés közben többször említette meg a kávét: „A hold mögött én magam voltam egyedül, de nem voltam magányos. Nagyon kényelmesnek éreztem magam ott. Még forró kávét is kaptam.”
Sajnos a legjobb esetben is valószínűleg csak langyos volt a kávé a fedélzeten alkalmazott technológiai korlátokra és biztonsági eljárásokra való tekintettel. Barista tanfolyamainkon mi tényleg forró kávét készítünk el, amit aztán el is fogyaszthattok.

Meglepő módon, a kávé nem tekinthető kötelező kiegészítőnek az űrhajósok számára. Ritka esetben, de előfordult, hogy az űrhajósok úgy döntöttek, nem kérnek kávét. Jack Gousma és Gordon Fullerton például nyolc kávémentes napot töltött a Föld körül. Azért az űrhajósok túlnyomó többsége igényli a kávét, de legalább egy étkezéshez naponta biztosan. A Föld elhagyása előtt egy csoport részt vett a NASA Élelmiszer-laboratóriumának élelmiszer-átvilágítási folyamatában, ahol azt mérték, hogy a különböző ételekből és italokból milyen gyakran fogyasztanak az űrhajósok. Végül az eredmények azt mutatták, hogy a tárolónak meg kell tudnia őrizni akár napi három adagnyi kávét. Barista tanfolyamok a Barista Akadémián
A standard kiadású kávét tasakban szállítják, ami mindig oldható, változatos ízű, általában a polcról levő kereskedelmi márkákból vásárolják. A kávét vákuumzárral ellátott élelmiszerzsákba helyezik, mert az őrlemény és a víz súlyos veszélyt jelentenek az űrhajón belül, a számítógépes modulok és a szellőztető rendszerek belsejébe is be tud menni és óriási károkat okozhat. – mondta Robert Pearlman, a Collectspace.com űrtörténeti kiadvány szerkesztője a DCN-nek.
Maga a kávé tasak nem ez a tipikus gyümölcslé doboz kialakítású. Ennek a kávénak a doboza magában foglal egy kamraszerű konfigurációt, amely megakadályozza a kiömlést.
„A csomag tartalmaz egy üreget, amely lehetővé teszi a személyzet tagjai számára, hogy forró vizet fecskendezzenek a csomagba az állomáson lévő tű segítségével” – mondta Kloeris.
Ha a személyzet tagja tejet, cukrot, más összetevőt vagy adalékanyagot akar, akkor azt a laboratóriumban egyeztetni kell, mielőtt a tasakokat az űrbe továbbítják. Ezenkívül a személyzet tagjai kérhetnek meghatározott márkájú kávét, bár ezt először át kell alakítani és jóvá kell hagyni a laboratóriumban. A Barista tanfolyamokon ha nem is zacskós, de speciality kávékat biztosan kóstolhattok.

Az oldható kávé fagyasztva szárításának folyamata szinte egészen az űrrepülésig nyúlik vissza. 1964 óta az emberekBarista tanfolyamok a Barista Akadémián az őrölt kávét forró gőzzel kombinálják, hogy vastag koncentrátumot kapjanak. A koncentrátumot körülbelül -50 ° F-ra fagyasztják, majd apró darabokra bontják, körülbelül egy milliméter átmérőjűek, hogy mielőtt szitálják, egyenletes részecskeméretet érjenek el. Az anyagot ezután szárítókamrába helyezik vákuum alatt, hogy a maradék nedvesség elpárologjon egy szublimációs eljárás során. Végül a kávét egy csomagolóüzembe továbbítják, ahol lezárják és kiszállítják. A Barista képzéseinken megtanulhatod a kávék pörkölésének menetét.

A NASA és a magánpartnerek csak az utóbbi években kezdték el kísérletezni a kávészállítást és az űrben történő felhasználást alternatív módszerekkel.

2013-ban a NASA létrehozott egy víz-újrahasznosító rendszert, amely az ISS legénységének tagjai által kibocsátott összes verejtéket, vizeletet és nedvességet felveszi, és tiszta ivóvízre újrahasznosítja. Ez visszataszítónak tűnhet a lakosok számára, de a keletkező víz valójában tisztább, mint a legtöbb földi víz, és sokkal nagyobb ellátást biztosít az űrhajósoknak, a NASA kutatásai szerint. A kávét szerető űrhajósok számára ez az áttörés nagyobb potenciált jelent a tovább főzött kávé számára.
Barista tanfolyamok a Barista AkadémiánA Barista Akadémián is tiszta vízzel dolgozunk, bár mi nem az újrahasznosító rendszerrel állítjuk elő.

2015-ben egy olasz mérnöki cég az olasz sütőipari óriás Lavazza-val együttműködésben létrehozott egy eszpresszógépet az ISS-hez, ügyesen átnevezve az ISSpresso-t. Az ISSpresso úgy működik, hogy egy őrölt kávéfőzőt bedug a gépbe, amelyben az 201 ° F-os vizet ezután az acélcsöveken keresztül kényszerítik. A víz kilenc bar nyomást ér el a kávéfőzőn, így valódi eszpresszót kap, amelyet egy italtartóba pumpálnak.
„A fagyasztva szárított kávéval ellentétben az őrölt kávéból meleg víz folyik át, hogy frissen főzött kávét készítsen” – mondta Pearlman. Amint a folyadék bekerül az ivótasakba, természetesen langyos hőmérsékletre csökken, de legalább a forróvizes főzési módszer hatásosabbá teszi az ízek és aromák teljes skáláját.
Az űrkávé-verseny a következő évben újabb óriási áttörést hozott, Mark Weislogel, a Portlandi Állami Egyetem folyadékfizikusa által tervezett speciális nulla gravitációs csészével. Az ISSpresso-val együttműködve a csészék lehetővé teszik, hogy a kávét egy csészéből kortyolgassák el. A csésze azt is lehetővé teszi, hogy az űrhajósok megismerjék a főzött kávét – ez lehetetlen a hagyományos tasakokban. Barista képzéseinken megtanítunk a kávé öntésére csészébe.
„A csészét eredetileg Don Pettit űrhajós javasolta.” – mondta Weislogel a DCN-nek. „Akkor a csapatom gyorsan elkészített néhány prototípust és elküldte őket az ISS-hez, hogy űrhajósok használhassák őket. Tudtuk, hogy az eszpresszó és a krém a térben teljesen eltérő módon viselkednek, és ezt ki akarjuk próbálni. Az ISSpresso berendezésének része volt a hőátadás és a folyadék dinamikájának tesztelése mikro gravitációs és nulla gravitációs körülmények között. Ennek eredményeként 2016-ban Kjell Lindgren űrhajós feltalálta az ISS fedélzetén nulla gravitációjú kézműves főzőgépet.
A műanyag főzőbe K-csészét helyeznek, és a nulla gravitációs csésze aljára csavarják. A forró vizet fecskendőn keresztül a csészébe kényszerítik. Weislogel szerint a főzési dinamika áttörése különösen hasznos lehet korlátozott gravitációs környezetben.

2 és fél év után az ISSpresso-t tavaly leszerelték. Ezért csak egy bizonyos számú előre megőrölt hüvelyt küldtek az űrbe tesztelésre, és az űrhajósok csak néhányszor tudták használni a kézi főzőt. Ezenkívül a nulla gravitációs poharak pedig tisztítást igényelnek.
Míg az űrutazók továbbra is használják a hagyományos fagyasztva szárított tasakot, néhány erőfeszítés folyamatban van a földön kívüli konyha általános javítása érdekében. „A Zero G Kitchen nevű csoport az év végén tervezi, a nulla gravitációs sütő beépítését az ISS-be, és más űrhajózási terveket terveznek, amelyek magukban foglalhatják a víz forralásának és a kávéfőzőnek a használatát” – mondta. Pearlman.

Úgy tűnik, hogy az űrben lévő kávé egyáltalán nem érte el a végső határt. Ameddig szakemberek dolgoznak a fejlesztéseken, addig gyere el Barista képzéseinkre és tanulj meg mindent a kávéról és kávé elkészítéséről!