10 mítosz a kávéról, amit jobb, ha elengedsz

Rengeteg hit és tévhit kering a kávéról, vannak, akik káros hatásokat sorolnak, mások meg arról osztanak meg tapasztalatokat, hogy milyen egészségere gyakorolt pozitív hatása lehet. De melyik lehet az igaz? Ti is biztos hallottatok már elrettentő történeteket. Vajon mennyire van egy pozitív-negatív kampány mögött a fogyasztási szokások manipulációjának szándéka?

Mi most 11 mítoszt fejtünk ki a tisztábban látás kedvéért.

#1 mítosz

A délutáni kávé tönkreteszi az éjszakád

10 tévhit a kávéval kapcsolatban barista tanfolyamA koffein metilxantin származék (1,3,7-trimetilxantin, C8H10N4O2), serkentő hatású és stimulálja a központi idegrendszert. Azonban a máj egy presszó fogyasztása utána 4-7 órán belül (testtömegtől függően) feldolgozza a bevitt koffein 75 %-át. Így a délután 2-3 körül fogyasztott kávéban lévő koffein legkésőbb este 9-10 óra körül már kiürül.

#2 mítosz

Forró vizet az őrleményre

Kávézási szokástól, kávé típustól és az alkalmazott eszköztől is függ, hogy pont milyen hőmérsékletű vízzel tudjuk a10 tévhit a kávéval kapcsolatban barista tanfolyam legjobb ízeket elérni egy ital elkészítésekor. Az ideális hőmérséklet nagyjából 90 C – 96 C közé esik. Ha nem figyelünk erre és a frissen felforralt vizet öntjük az őrleményünkre, akkor sajnos megégetjük a kávé felszínét, ezzel az olajok kicsapódását okozzuk, amitől a végén egy mindenképpen nagyon keserű kávét kapunk. Használjunk hőmérőt, ha nagyon pontosak akarunk lenni, egy pontos recept megalkotásánál ez mindenképp szükséges lehet. Ha nem áll rendelkezésünkre mérőeszköz, akkor pedig a frissen felforralt vizet hagyjuk hűlni nagyjából 1 percig, mielőtt ráöntjük az őrleményre. A kézi filteres technikáknál ez segíthet. A gépi kávéknál pedig legtöbbször állítható a víz hőmérséklete.

#3 mítosz

A kávé kijózanít

Igaz, hogy a kávé ittas állapotban is élénkséget, éberséget eredményezhet, ugyanakkor nincs semmilyen hatással a véralkohol szintre. Ebben a kontextusban talán veszélyesebb is kávézni részegen, mert túl nagy erővel és bátorsággal töltheti fel fogyasztóját, aki így nem feltétlen képes megítélni józanul cselekvőképességét.

#4 mítosz

A kávé segít a fogyásban

Ez így nem igaz. Igaz, hogy serkentheti az anyagcserét, de ezt nem olyan mértékben, ami befolyásolná a testtömeget, főleg nem hosszútávon. Serkentő hatásának köszönhetően jobban ösztönözhet azonban a rendszeres sportolásra, ami egy megfelelő étrenddel együtt már fogyáshoz vezethet.

#5 mítosz

A kávé gátolja a növekedést

Ez a mítosz állítólag egy amerikai gabonagyártó cégtől indult, aki a koffeinmentes reggeli italát akarta népszerűsíteni. Ugyanakkor a mai napig nincs semmilyen tudományos bizonyíték arra, hogy a koffein gátolná a csontok növekedését. Előfordulhat, hogy némileg mérsékli a kálcium felszívódását, de olyan kis mértékben, amelyet más élelmiszerekkel (pl. tejtermékek) a legtöbben könnyedén pótolnak.

#6 mítosz

A kávé káros az egészségre

Sokan támadták már a kávét, már a kezdetektől fogva, de mára bizonyított tény, hogy rengeteg jótékony hatása van a szervezetünkre. Mérsékelt fogyasztás esetén (max. 300 mg/nap) támogató hatása lehet az életünkben. Kitűnő antioxidáns, 20 %-al csökkenti az infarktus kockázatát, nagyban csökkentheti a rák kialakulásának kockázatát, védő hatással van a májműködésre, megelőzi a demencia, a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór kialakulását, növeli a teljesítményt, fokozza az agyműködést, kedélyjavító hatása van.

#7 mítosz

Tilos fogyasztani várandós anyáknak

Ez is egy kisarkított mítosz. A fontos a mértéktartás. A fent említett jótékony hatásai miatt bárkinek ajánlott a fogyasztása. Várandósság alatt napi 1 csésze kávé elfogyasztása semmilyen káros hatással nincs, ugyanakkor az anyáknak okozhat pár boldog pillanatot.

#8 mítosz

Minél sötétebb pörkölés, annál több koffein

Ez egy jó reklámfogás, amivel a túl sötétre pörkölt kávét vagy az olasz pörkölésű kávékat reklámozzák de semmilyen tudományos alapja nincsen. Kutatók megvizsgálták, úgy az arabikát mint a robustát és mindkettő esetében azzal találkoztak, hogy a pörkölés folyamata nem befolyásolja a kávébabokban lévő koffein mértékét. A koffein értéke egy egzakt mennyiség, minden kávébabban. A kioldódás mértéke a készítés közben dől el. Bármilyen pörkölésű kávét iszunk is, ha több koffeinre vágyunk, több kávét kell raknunk az italunkba.

#9 mítosz

A ristretto erősebb, mint az espresso

Az olaszok szeretnek kávézni, ezért ők délutánra is mindig beiktatják a kávéjukat, sőt talán még kora este is. Délután és este viszont már nem akarnak sok koffeint bevinni, ezért alkották meg a ristretto kultúrát, ahol kevesebb kávét használnak és rövidebb ideig készítik. Egy jó ristrettot azonban nem is olyan egyszerű elkészíteni, fontos az ideális kávé-víz arány eltalálása. Ezt a szokást azonban csak részben tanulta el a többi európiai ország, így a ristretto készítés pusztán a hamarabb leállított csapolásban terjed ki a legtöbb helyen, ami jellemzően agresszív ízeket, savakat eredményez az italban. Ez az erőteljes íz zavarta meg a fogyasztókat, akik az intenzitást a koffein mértékéhez is kötötték, tévesen. Egy ristretto rendszerint kevesebb koffeint tartalmaz az espresso-nál.

#10 mítosz

Ha van crema, akkor jó a kávé

kávé krema barista tanfolyam tévhitA crema kultusz nagyon elterjedt lett napjainkban, de fontos tudnunk, hogy ez is csak rész-igazság. A kávé tetején levő krém réteg a benne lévő fehérjék kicsapódása. A crema állaga és vastagsága több tényezőtől függhet, többek között a kávé fajtájától is, egy robusta kávénak mindig erősebb, vastagabb crema-ja lesz, mint egy arabica-nak. Az intő jel lehet, ha nincs crema az eszpresszónkon, ugyanis minél frissebb a pörkölés, annál erőteljesebb a crema. De a jó crema önmagában nem biztosítja a jó kávét. Több feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy jó presszót tarthassunk a kezünkben, ilyen a lefolyási idő, a lefolyás vastagsága, az őrlemény minősége, frissessége.

A kávé a mindennapjaink része. Mérsékelt fogyasztása nem csak a hangulatunkra, de az életünkre is jó hatással lehet. A 16. század óta fogyasztja az emberiség, azóta számtalanszor lett jónak és rossznak is kikiáltva, de elgondolkodtató, hogy ami mégis ennyi ideje fennmaradt, az nem lehet igazán káros, csak ismerni kell a módot és a mértéket. Bármit is hallunk róla, érdemes a szakirodalmakban vagy a szakembereknél utána kérdezni, mennyi valóságalapja van a hírnek. Egyébként pedig ízlés kérdése és ha figyelünk a testünk jeleire, ismerjük a szervezetünket, biztos megtaláljuk az egyensúlyt.

VÁRUNK SOK SZERETETTEL !Akciós! Barista Tanfolyamunkon BUDAPESTEN 2021.05.18.-ÁN! 17:00-KOR MÁR KEZDŐDIK AZ ELSŐ ELMÉLETI ÓRA! A Barista Akadémia ÉS A Mojito Mixeriskola A KÖVETKEZŐ TANFOLYAM TÍPUSOKAT INDÍTJA EL, EZEN AZ IDŐPONTON: ALAP Barista, HALADÓ barista tanfolyam, ALAP mixertanfolyam, HALADÓ mixertanfolyam, 2 IN 1 MIXER ÉS BARISTA TANFOLYAM.

LEGYEN A SZAKMÁD A SZENVEDÉLYED, IRATKOZZ BE MÉG MA!
KÉRDÉSED VAN? +36 20 35 84 00
ÍRJ NEKÜNK! INFO@MOJITO.HU
CÍMÜNK: 1071 BUDAPEST, LÖVÖLDE TÉR 2.
NYITVA TARTÁS: MUNKANAPOKON 12:00-18:00