A kávé szerelmesei azok, akik minden reggel, este vagy bármilyen más napszakban vágynak egy jó feketére.

Sok ember úgy véli, hogy az espresso készítés már önmagában egy művészet.  Ha szereted a tejjel készített kávét, akkor másfajta művészettel is meg kell ismerkedned: Latte art – a lenyűgöző minták, amelyek az espressot megtöltik. Nem is olyan a nehéz, egy kis csésze döntés, egy kis tej hozzáadás, és már kész is. Természetesen ez akkor megy így, ha már tudod az alapokat és sokat gyakoroltál.

És vajon gondolkoztál már azon, hogyan lehet a mintákat elkészíteni a saját otthonodban?
Összpontosíts hát ezekre a tippekre és trükkökre, sajátítsd el a Latte artot, lepd meg a családot, vagy a barátaidat akár egy tulipánnal, vagy egy szívvel.
Ha tökéletesítenéd tudásod, akkor iratkozz be barista tanfolyamaink egyikére október 10-én! 

A profi baristák szerint két összetevő elengedhetetlen a latte art elkészítéséhez: egy frissen lefőzött espresso megfelelő mennyiségű krémmel és a tökéletesre gőzölt tej. Az oka, hogy miért nem tudsz elkészíteni tökéletes habot, az a tej hibája lehet. Manapság már a laktózmentes tejtől kezdve egészen a mandula és rizstejig mindegyiket felhasználjuk a kávé ízesítésére, de nem mindegyik típusú tejből lehet ugyanolyan minőségű tejhabot elkészíteni.
A növényi alapú tejeknek teljesen más íze van, mint az általunk megszokott hagyományosnak, akár gabonáról, csonthéjasról vagy hüvelyesről is legyen szó. Kiválóak lehetnek a kávéhoz, de ezek a növényi alapú tejek nem habosodnak, a szójatejet kivéve.

A hab készítésénél a legfontosabb a fehérje tartalom, ezért is sok kávézóba hozatják a tehéntejet, ami nincs pasztörizálva, zsírosabb és a fehérje tartalma is sokkal magasabb. A tej a gőzölés során megváltoztatja fizikai tulajdonságait. Alapvetően cukorból, zsírból és fehérjékből áll, de a gőzölés után a tejben levő zsírok és cukrok kisebb, egyszerűbb cukrokra bomlanak, amelyek édesebbé teszik a tejet. A többi azon múlik, hogy milyen technikával készíted el a kreatív mintákat a kávé tetejére.

A hibák, amiket az emberek a kávé készítés során elkövetnek a normál tej hozzáadása mellett, hogy a tejet túl lassan öntik, így a tej elválasztódik. Ha túl magasról öntöd, azt okozod, hogy a tej a krémbe kerül, ahelyett, hogy a krém tetején pihenne meg. Ha túl közel öntöd a tejet, megint csak nem tudsz mintát létrehozni. Először elegendő mennyiségű hideg tejet kell gőzölni.

Íme, néhány tipp erre:

Helyezd a tejet a hűtőbe, hogy több ideje legyen felmelegedni. A gőzkar a tejkiöntő aljára tedd, majd indítsd el a gőzölést, ezután azt egyre húzd lejjebb, ahogyan a tej folyamatosan emelkedik.A gőzkar maradjon körülbelül 1 cm-re a tej végétől.
Hagyd, hogy a tej 60 ° C hőmérsékletre melegedjen, és ne hagyd, hogy a habosított tej elérje a 71° C-ot.
Fontos, hogy a gőzölő is jól legyen beállítva, mert rövid idő alatt elégetheti a tejet. Miután befejezted a folyamatot, egy nedves ronggyal töröld le a kart.

Fontos, hogy ne termelj buborékokat és sima, bársonyos hab jöjjön létre. Ha kevés benne a levegő, akkor nem lesz textúrája.
Ha túl meleg, akkor nem elég édes a tej. Ezért nagyon fontos, hogy megtartsd az egyensúlyt. Végül elegyítsd  erősen a tökéletes tejhabodat, ha buborékot észlelsz, akkor enyhén üsd oda a pulthoz.
Ha ezzel korrigálható, akkor jó tejhabot készítettél.

Amint meghabosítottad a tejet, mehet az öntés. Mint ahogy korábban szó volt róla, ügyelned kell a magasságra, a helyzetre, és a tejhab áramlására. Az öntést indítsd egy kicsit magasabbról, amíg a csésze majdnem félig megtelik, majd engedd lejjebb, hogy közel legyen a krémhez és megjelenjen a hab. A csészét döntsd meg, az öntési sebességed pedig legyen egyenletes.

Levél vagy rosetta mintázat létrehozása:

Egy nagyon alapvető rosetta létrehozása nem olyan bonyolult, mint amilyennek látszik. Az elején koncentrálj arra, hogy öntsd a tejhabot az espresso közepébe. Miközben oldalirányban mozgatod a tejkiöntőt, lassan kezd el a kancsót hátra mozgatni, ezzel megteremtve a virág szirmait. Amikor eléred a csésze végét, egyenes irányban húzd végig a mintán keresztül a tejhabosítót. A gyors oldalirányú mozgatás sok levelűt eredményez, míg a lassú mozgások kevesebb, vastag leveleket eredményeznek.

Szív minta létrehozása:

Képezz egy foltot a csésze szélén, amit középre tolsz. A mozdulat hatására a kör szélei középre vándorolnak, ami megadja a szívforma íveit. Majd egy folyamatos vékonyító mozdulattal áthúzzuk a mintát a tejjel.

Tulipán minta létrehozása:

Három szirmot kell formálnunk a tejhab segítségével, közel tartva a kancsót a kávékrém felületéhez. Az első középről toljuk a csésze felé, miközben a kancsó döntésével segítjük a tejhab kiáramlását. A második szirmot előrébb kezdjük és középre toljuk ugyanezzel a technikával. Majd a harmadikat a csésze elejéhez közelebb öntjük, tolás nélkül. A mintát a lehető legvékonyabb sugárral áthúzzuk.

Iratkozz be barista és mixer tanfolyamainkra, váljon belőled is barista. Sajátítsd el az alapokat majd fejlődj fel a haladó szintig. Sikeres vizsgát követően magyar-angol nyelvű nemzetközi barista diplomát kapsz! 

info@mojito.hu
+36 20 355 84 00