Milyen gépet vegyek otthonra? 5000-500.000 HUF-ig

Ezt a kérdést számtalanszor megkapom és az első válaszom egy kérdés, mennyi pénzed van rá?

Ez az egyik ugyanis, ami meghatározza a lehetőségeket. Az is igaz, hogy korántsem biztos, hogy attól, hogy nem tudsz súlyos százezreket rákölteni, nem lehetne otthon egy jól szolgáló kávés szetted. Cikkünkben most összeszedünk pár lehetőséget, hogy mennyiért mit lehet otthonra beszerezni. Persze a lehetőségek tárháza számtalan, mi azokról szólunk, amikről némi tapasztalatunk is van.

Ahhoz, hogy tudjuk, mi az ideális választás, azt is tudnunk kell, mennyi kávét szeretnénk naponta fogyasztani és milyen minőségben. Ezek meghatározása jelentősen szűkíti a lehetőségeket és végül biztosan megtalálhatjuk azt a megoldást, ami a pénztárcánknak és az igényeinknek is megfelel.
Mi összeállítottunk pár megoldást, különböző igényekre és anyagi lehetőségekre, amin el lehet indulni. Egy biztos, mielőtt választunk érdemes kicsit utánanézni a dolgoknak, hogy azt kapjuk, amit várunk.

Kotyogós + frenchpress / cappuccino maker

Ezt a megoldást elsősorban azoknak ajánljuk, akik rá tudnak szánni 5-10 percet reggel a kávézásra.

A kotyogós
A kotyogós egy retro klasszikusnak számít a kávézás kultúrájában, kotyogós barista tanfolyam sokszor a méreg keserű kávé jut eszünkbe elsőnek, de ez nem törvényszerű, ha tudjuk, hogy hol vegyünk, milyet és persze azt is, hogy miként készítsük el.

Először is a legfontosabb, hogy a Bialetti márka nem véletlen híres. Ha kotyogóst szeretnénk venni, ezt a márkát keressük. Az anyaghasználatában és a precíz kialakításában rejlik az ereje, ezt az utángyártott  másolatok mind megspórolják, azért tudnak olcsóbbak lenni. A Bialetti egy mérnöki tervezés.

Ára: Attól függően, hogy 2 vagy 6 személyes szeretnénk venni, 8.000-18.000 HUF.
Rendszeres tisztítással azonban hosszú életű és megbízható eszköz.

Használatánál amire figyelnünk kell az, hogy a vizet mindenképp a szelep alatt töltsük, így megfelelő odafigyeléssel nagyon ízletes presszókat készíthetünk vele.

Frenchpress
Mivel a kotyogóssal presszót tudunk csinálni, akik szeretnének emellett jó hosszú kávét is készíteni otthon, ajánljuk mellé egy Frenchpress beszerzését. Ezzel nagyon jó ízes hosszabb kávék készíthetőek. A frencpress viszont sokoldalú eszköz, ugyanis tejhabot is kiválóan készíthetünk vele, amit a presszónkra téve kész is van a reggeli cappuccino. Így egy frencpress beszerzésével mondhatjuk, hogy a kotyogós mellett használva a kávézás többféle igényét is biztosíthatjuk otthonunkban.

Ára: méretétől függően (350ml-1000ml) 2.000-8.000 HUF

Használatáról számos videóanyagot találhatunk az intereneten.

Cappuccino maker
Ez a kis kézi eszköz szintén kiváló arra, hogy tejhabot készíthessünk. Ugyanakkor ezzel sokkal keményebb lesz a tejhabunk, míg a frenchpress-nél ezt a keménységet tudjuk szabályozni az dugattyúzás számával. Olcsó tétel, mindenképp jó kiegészítője lehet a kávés repertoárunknak.

Ára: 600-1000 HUF

Összességében a Kotyogós-Frencpress-Cappuccino maker szettünk ára 11.000-30.000 HUF közé esik. Ezen eszköztárral azonban már jó eszpresszót, cappuccinot, hosszú kávét és latte-kat tudunk készíteni. Igaz, kicsit több odafigyelést és gyakorlatot igényel, mintha csak egy gombot kéne nyomkodnunk.

Filteres kávéfőzők

Akik szeretnének reggel egy gombnyomásra nagyobb mennyiségű kávét készíteni, azoknak ideális lehet a filteres kávéfőzők között szétnézni. Ezeket a gépi filteres eszközöket többnyire amerikai filmekből ismerhetjük, Németországban is eléggé elterjedt módszer.

Egy víztartályba kell tölteni a vizet, amit az eszköz felmelegít, majd a papírfilterbe helyezett őrleményen keresztül felülről áztatva csepeg át egy üveg kancsóba a kávénk.

Az biztos, hogy az ilyen gépekkel hosszabb kávét tudunk készíteni, ugyanakkor ha figyelünk az őrlemény/víz arányra, akkor ha hosszabb is, de ízletes lesz az italunk.

Általában az 1:30 kávé:víz arány jó eredményeket adhat, tehát érdemes 30-40g őrleményhez 3-4 dl vizet adni.

Persze azt hozzá kell tenni, hogy az elkészült kávét érdemes frissen elfogyasztani, habár sokszor melegentartó funkciója is van ezekenek a gépeknek, a kávé aromái idővel elillannak.

Ára: Márkától és mérettől függően 5.000-25.000 HUF.

Szarvasi Retro kávéfőző

A jó öreg szarvasi. Ezek a gépek kombinálják a hosszú kávé és a karos gépek technológiáját. Először töltünk vizet a tartályba, majd egy karba a szűrőkosárba rakjuk az őrleményünket. Ezt felhelyezve egy gombnyomásra a gép elkezdi melegíteni a vizet és ha elég meleg, akkor átpréseli a karban lévő őrleményen egy üveg kiöntő edénybe. Szarvasi retro kávéfőzőVan gőzkaros szarvasi gép is, habár sajnos ezekben a gőzkarokban túl alacsony a nyomás, hogy igazán kezdeni lehessen vele valamit. A feljebb említett Frenchpress-es módszerrel akkor már többet érünk.

Ez a gép igaz, hogy gombnyomásra működik, elég strapabíró és könnyen szervízelhető, de sajnos a kialakítása miatt nem tud konzekvensen jó kávét biztosítani, habár a karos kinézete miatt sokan többet várnak tőle. Ugyanakkor olcsó. Azok, akik szeretik az olaszos kissé kesernyés kávét, kiváló választás, de akik vágynak az ízesebb presszó kultúrára, nekik nem ez a megfelelő választás.

Ára: 15.000 HUF körül mozog

Egykaros, víztartályos gépek

Az egykaros, víztartályos gépek az első minőségi lépcső azoknak, akik szeretnének a presszó kultúrában jobb minőséget otthonra. Ezekben a gépekben még mindig víztartályok vannak, de a kialakításuknál már jellemző egy nyomásfokozó beépítése, ami által az eszpresszónkon megjelenik a crema. Tulajdonképpen félautomaták, mert a víz betöltése és a kávé karba készítése (itt már a tömörítés is szükséges) után egy gomb megnyomásával egy vagy két presszó adag érkezik a poharunkba.

Gőzkart a legtöbbre raknak, amiben 15 bar nyomás van biztosítva. Ez még nem biztosít elég erőt a könnyű gőzöléshez, sokat kell gyakorolni ahhoz, hogy kitapasztalhassuk, hogyan tudunk vele megfelelő tejhabot csinálni és kis ereje miatt tovább is tart a művelet.

Ebben a kategóriában a Saeco, a Gaggia és a DeLonghi is hasonló paraméterű gépeket gyárt.

Ára: típustól függően 40.000-100.000 HUF

Fél-automata és Automata gépek

Ezek a gépek már arra lettek gyártva, hogy kiszolgálják a kényelmünket. Gyakorlatilag gombnyomásra őröl, és kávét készít. A félautomatáknál gőzkartautomata kávégép építettek be, amivel hasonló szintű tejhabot tudunk csinálni, mint az egykaros, víztartályos gépekkel. A teljesen automaták viszont már cappuccino funkciót is tudnak. Állítható a kávék hossza, típusa. Általában van öntisztító programjuk, ami a karbantartásnál nagyon hasznos, hiszen szintén gombnyomásra lefuttatja a tisztító programot, ezzel növelve az élettartamát.

Minőségében hasonlót produkál, mint az egykaros, víztartályos társaik, csak kényelmesebb és sokszor beépített őrlővel adják. Kissé nagyobb helyet foglal a pulton, de nem kíván különösebb szakértelmet a használata.

Ára: 120.000-250.000 HUF (típustól és funkciók számától függően)

Egykaros professzionális gépek

Ezeknél a gépeknél tulajdonképpen arra törekednek már a gyártók, hogy az otthonokba tudják varázsolni a kávézói minőséget. Persze ehhez nem árt némi utánajárás és szakmai tapasztalat, hogy kellő odafigyeléssel tudjuk használni. Általában egy bojler biztosítja az állandó hőmérsékletet, ami a minőségi kávéknál már fontos szempont. Itt már a karok kialakítása is precízebb és több őrleményt tudnak befogadni.

Az is igaz, hogy azoknak ajánlott az ilyen gép használata, akik minden egyes presszó vagy dupla elkészítésénél hajlandóak kellő figyelmet szentelni a kávénak. Állítható őrlési idővel, csészemelegítővel, beépített PID-el és hasonló funkciókkal látják el az efféle gépeket.

Minden nagy kávégépgyártó rendelkezik egykaros változattal, de az otthoni használatra ezt az árkategóriát (800e-1millió HUF) kevesen engedhetik meg maguknak. A Sage, az Ascaso, a Gaggia mindegyike gyárt olyan gépet, ami még relatív elérhető áron kerülhet a konyhánkba. Ilyen gépet azoknak ajánlatos megvenni, akik szeretik az újhullámos speciality kultúrát és szeretnék az aromákat otthon is kiérezni a presszóból.

Érthető, ha nem akarunk egy megfelelő őrlőre is költeni százezreket, ami ezeknél a gépeknél elvárt, hiszen, ha már minőségi funkciókat használunk, a minimum, hogy jó őrleménnyel dolgozzunk. Ezért is jó hír, hogy sok gyártó már az őrlőt is beépíti az egykaros gépeibe. Szakmailag lehet kifogásolni, hiszen ilyenkor némelyest a kávébab felmelegedhet a gép melegen tartása közben, mégsem okoz olyan kirívó minőségi romlást, ami ezen a szinten problémát okozna.

Ára: 200.000-600.000 HUF

Bármilyen gépet vagy szettet is választunk, a kávégépünkből mindenképp csak akkor hozhatjuk ki a maximumot, ha már a kávé megőrlésénél kellő figyelmet szentelünk. Érdemes minél frissebb őrleményt használni. Ha egyelőre nem áll rendelkezésünkre jó őrlő, és friss őrleményt szeretnénk, akkor jobb választás, ha a kedvenc speciality helyünkön előre megőröltetjük a kávénkat, mintha egy mákdarálóval esnénk neki. Az előre megőrlés esetében a tárolásra kell figyelni.

A kérdés tehát, hogy milyet vegyek otthonra?
Alább pár segítő kérdés, ami által könnyebb lesz a választás:

  1. mennyi pénzem van rá?
  2. presszó vagy hosszú kávét szeretnék inkább?
  3. van időm előkészíteni vagy gombnyomásra szeretném?
  4. speciality kávét vagy inkább az olaszos kávékultúrát szeretem?

Bármit is választunk, a kávégép rendszeres tisztítása, az őrlemény mennyiségének és minőségének biztosítása és a jó minőségű alapanyag választása és a kellő, szeretetteljes odafigyelés biztosan a maximumot fogja kihozni az adott választásunkból. Érdemes körülnézni a használt kávégép piacon is, ugyanis egy jól felújított gép kifogástalanul tud működni és jóval kevesebbért is hozzájuthatunk.

VÁRUNK SOK SZERETETTEL  Barista Tanfolyamunkon BUDAPESTEN 2020.07.14.-ÉN! 17:00-KOR MÁR KEZDŐDIK AZ ELSŐ ELMÉLETI ÓRA! A Barista Akadémia ÉS A Mojito Mixeriskola A KÖVETKEZŐ TANFOLYAM TÍPUSOKAT INDÍTJA EL, EZEN AZ IDŐPONTON: ALAP Barista, HALADÓ barista tanfolyam, ALAP mixertanfolyam, HALADÓ mixertanfolyam, 2 IN 1 MIXER ÉS BARISTA TANFOLYAM.

LEGYEN A SZAKMÁD A SZENVEDÉLYED, IRATKOZZ BE MÉG MA!
KÉRDÉSED VAN? +36 20 35 84 00
ÍRJ NEKÜNK! INFO@MOJITO.HU
CÍMÜNK: 1071 BUDAPEST, LÖVÖLDE TÉR 2.
NYITVA TARTÁS: MUNKANAPOKON 12:00-18:00