Biztosan gondolkodtatok már azon, hogy miért lehetnek ennyire eltérő ízűek a különböző termőterületekről származó kávék. Ez a cikk képzeletbeli utazásra hív a világ kávéfarmjaira és remélhetőleg választ ad kérdéseitekre.

Kolumbiai vagy brazil? Kenyai vagy etióp? Indonéz vagy thaiföldi? Számít ez egyáltalán? Az utolsó kérdésre a válasz egy határozott IGEN. A többire már kicsit nehezebb választ adni. Az alább található lista természetesen a teljesség igénye nélkül készült, a főbb termőterületeket hivatott bemutatni. A világ több, mint 50 országában termesztenek kávét. Ezek leginkább az úgy nevezett kávé-öv körül, az Egyenlítő vonalában és attól valamivel északra helyezkednek el. A kávé íze és egyéb jellemzői attól függnek, hogy melyik régióban termesztették, majd hogyan dolgozták fel azt. Nézzük meg, mik a fő régiók.

Afrika:
Erre a térség ismertetőjegye a gyümölcsösség és a savasság, ezért Richard Keane, a Balzac Brothers (egy zöldkávé felvásárló cég) társtulajdonosa is ezeket az ízjegyeket keresi, amikor zöldkávét vásárol. Elmondása szerint az etióp kávék sajátossága az áfonyás, fekete teára emlékeztető ízjegyek. Ezzel szemben a kenyaira a grapefruitos ízjegyek és a savasság a jellemző. Afrika még két népszerű kávétermő területtel rendelkezik: ez Rwuanda és Burudni. Ezeknek a területeknek az ismérve, hogy a kávé testes és édes.

Amerika:
Közelségüknek köszönehtően a közép-amerikai kávé és az Egyesült Államokban termelt kávé hasonló ízvilággal és ízjegyekkel rendelkezik. Erre a térségre jellemző a testesség, a savasság és a gyümölcsösség is. Kicsit délebbre haladva megérkezünk Dél-Amerikába, azon belül Kolumbiába. Kolumbia az egyik leghíresebb kávé termőterület. Az itt termett kávé hasonlóan testes, mint közép-amerikai rokona, de inkább édes, mint gyümölcsös. Továbbhaladva Brazília felé megfigyelhetjük, hogy az itt termett kávé már inkább mogyorós, csokoládés ízjegyekkel rendelkezik. Egyesek szerint ez az, aminek igazán „kávé íze” van.

Térjünk át Ázsiára, a kontinensre, ami számos különböző jelleggű termőterülettel rendelkezik. Az egyik ezek közül Indonézia, mely a füstös, földes ízjegyekről híres. A másik pedig Vietnám, a világ második legnagyobb kávétermelő országa (az első nyílvánvalóan Brazília). Az itt termelt kávé ismertető jegye a bitterség és azaromák hiánya. Kevésbé ismert, hogy Myanmar és Pápua Új Guinea is berobbant a speciality kávé világába, bár ez a két ország napjainkig rengeteg infrastrukturális és egyéb nehézséggel küzd.

A fentebb felsorolt ízek, ízjegyek és egyéb jellegzetességek csak iránymutatók, hiszen minden országban, minden régióban és minden farmon más-más hatások érik a kávénövényt, így adva neki a rá jellemző tulajdonságokat. Befolyásoló tényező lehet például a talajminőség, az eső mennyisége, a levegő minősége, stb.

Ha szeretnél többet megtudni a kávéról, vagy szeretnél otthon kávét készíteni, gyere el alapfokú barista tanfolyamunkra, vagy válaszd a filter kávékról szóló képzésünket, a Master Class-t.Következő alapfokú barista tanfolyamunk ezen a héten indul. Beiratkozás: 2018.11.08. 16:00, első óra 17:00. Várunk sok szeretettel!
Tanfolyam jelentkezés és információ:
+36/20-355-8400
info@mojito.hu

www.baristaakademia.hu