Szeretsz a kedvenc kávézódban ücsörögve kávézgatni, de még jobb lenne otthon? Vidd haza a kávézás élményét filterkávé formájában. Ebből a cikkből megtudhatod, mikre lesz szükséged hozzá.

Filterkávé készítő eszközöket már a legtöbb speciality kávézó polcain megtaláljátok, de vannak erre specializálódott szaküzletek is. Vásárlás közben nyugodtan kérj tanácsot a baristától/ eladótól. Mielőtt megvásárolnád az eszközt és tartozékait, kávéra lesz szükséged, amiből elkészíted az italt. Érdemes szemes kávét vásárolni, hiszen tovább megőrzi a minőségét, mint az őrölt. A pörkölés és az ízvilág egyéni ízlés kérdése, nincs jó vagy rossz választás, amennyiben minőségi kávét vásárolunk. Az elkészült kávé ízét azonban nem csak a kávébab befolyásolja – a módszer, a víz hőmérséklete és az őrlés finomsága/durvasága ugyanolyan fontos.

Pár hasznos tipp a kávébab tárolásához:
– Figyeljünk a pörkölés dátumára.
– Lehetőség szerint csak annyi kávét vásároljunk egyszerre, amennyit egy héten belül elfogyasztunk.
– Légmentesen zárható dobozban/zacskóban tároljuk a kávét (a zacskó, amiben megvásároljuk tökéletes erre a élra, de figyeljünk, hogy mindig gondosan zárjuk vissza).
– Nem tudom, megfordult-e már bárki fejében, de TILOS hűtőbe tenni a kávét, mert magába szívja a többi élelmiszer aromáját.

Miután kiválasztottuk a legszimpatikusabb kávét, ideje eldöntenünk, hogy milyen eszközzel készítjük el azt. Figyelembe kell vennünk ilyenkor, hogy melyik testhezállóbb számunkra: az úgy nevezett „pour over”, magyarul csepegtetős technika (Chemex, Hario V60, Kalita), vagy amikor valamiféle nyomás által juttatjuk át a víz és kávé keverékét a papírszűrőn (AeroPress, French press). Mindkét módszer más-más jelleget ad az elkészült italnak. A Chemex például tisztább profilú kávét eredményez, kicsit teásabb jelelggel, míg az AeroPress kicsit testesebbet. Ezeken kívül létezik még rengeteg filterkávé készítésére alkalmas eszköz, például a syphon vagy az ibrik. Mi, a Barista Akadémián Hario V60-at használunk.

Pár hasznos tipp az eszközünk karbantartásához:
– Tartsuk tisztán. Mossuk el langyos mosogatószeres vízben, vagy tegyük mosogatógépbe (amennyiben tudjuk, hogy az eszköz erre alkalmas).
– Nedvesítsük be a papírfiltert használat előtt, hogy kimossuk belőle a cellulózt.
– Melegítsük elő az eszközt (töltsünk bele forró vizet, amíg kimérjük és leőröljük a kávét).

Szükségünk lesz tehát őrlőre is, amennyiben szemeskávét vásárolunk. Őrlőt is lehet kapni a legtöbb speciality kávézóban, így egyszerre mindent be tudunk szerezni. Érdemes kis kézi őrlőt választanunk –  jóval kevesebb helyet foglal, nem beszélve arról, hogy egy elektromos őrlő árának a töredékéért be tudjuk szerezni.

Pár hasznos tipp őrlőkhőz/őrléshez:
– Csak annyi kávét őrőljünk le, amennyit fel is használunk.
– Minél finomabbra őrőljük a kávét, annál több szárazanyag fog kioldódni.
– Az alulextraktált kávé savasabb ízjegyekkel, míg a túlextraktált kávé keserűbb ízjegyekkel rendelkezik.
– Tartsuk tisztán őrlőnket is, de ne mossuk el, inkább fújjuk ki belőle a maradék kávét szemcséket. Érdemes lehet beszerezni kávéőrlő tisztító kapszulákat is és néha azzal is kitisztítani.

Összefoglalva tehát szükségünk lesz: kávéra, egy eszközre amivel elkészítjük, őrlőre, mérlegre, amivel kimérjük a kávé és a víz mennyiségét (lehetőleg olyan konyhai mérleget válasszunk, ami tizedgramm pontossággal mér), maghőmérő, amivel megmérhetjük a víz hőmérsékletét.

Ha szeretnél többet megtudni a kávéról, vagy szeretnél otthon kávét készíteni, gyere el alapfokú barista tanfolyamunkra, vagy válaszd a filterkávékról szóló képzésünket, a barista Master Class-t (a Master Class tanfolyamot ajándékba adjuk, ha a Profi Barista csomagot választod).

Következő alapfokú barista tanfolyamunk december 5-én indul. Beiratkozás: 2018.12.05. 16:00, első óra 17:00. Várunk sok szeretettel!
Tanfolyam jelentkezés és információ:
+36/20-355-8400
info@mojito.hu

www.baristaakademia.hu