A baristák nagy ellensége, a krumpli hiba!

Mi is a krumpli íz hiba? Mit tehet a kávéddal? Először is óriási köszönet azoknak a tudósoknak és helyi kávés szakembereknek akik fényt derítettek erre a furcsa jelenségre a barista világban.

A krumpli íz hiba (potato taste defect ) az egyik legismertebb íz hiba a különleges kávék világában és hozzátenném hogy eddig, nem is tudtunk róla sokat. A Ruandai zöld kávé kereskedők misztikus történeteket mesélnek róla és körülbelül mindent felelősnek tartanak érte. Szerencsére több kutató összefogásával, név szerint Lauren Rosenberg a Long Miles Coffee Project-től Burundiban, Francesco Grassotti a Ruanda kávépörkölő White Label Coffee mestere és Michal Molcan, fényt derítettek a rejtélyre. Három egyszerű kérdést tettek fel:

Mi az a krumpli hiba?

Mi okozza ezt a kávé hibát?

Mi tehetünk akkor, ha felfedezzük a kávénkban?

Ha valakinek el kéne magyaráznom azt, hogy mit jelent az, ha egy kávéban krumpli hiba van, akkor azt javasolnám neki, hogy tegyen egy főtt krumplit egy kávés csészébe és öntse fel forró vízzel. Egyből érteni fogja, hogy ez mit jelent. A kávéra jellemző fajtajellegek teljesen eltűnnek és csak ezt a jelleget lehet érezni, elég akár csak egy ilyen szem ahhoz, hogy tönkre tegye a reggeli kávénkat.

A krumpli hiba kifejezetten egy adott régióra jellemző kávéhiba, Ruanda, Burundi és a Kongói Demokratikus köztársaság azok a területek, ahol e érdekes hiba forrását kutathatjuk. Jelentős hatással van a különleges kávé piacára ez a jelenség, mivel a kávé és a krumpli nem igazán férnek meg egy csészében.

A kutatók először definiálták majd fokozatosan megértették a krumpli hibát. Az első feljegyzések 1960-ból erednek, Kivu régióból (Kongói Demokratikus Köztársaság). Majd 1980-ba sikerült azonosítani azt a molekulát ami felelős ezért a kellemetlen ízért, izopropyl- 2- methoxyl- 3- pirazyne.

Ez a molekula egy baktérium anyagcsere folyamatainak mellékterméke, amit a kávé cseresznyében találhatunk. A 90-es évek kutatásai rámutattak, hogy ez a baktérium egy bogár tevékenységének köszönhetően kerül a kávéba, méghozzá miközben ártatlanul lakmározik a kávébogyó édes gyümölcshúsából. Ez a kis kicsi, sárga-fekete bogár (antestia) felelős a krumpli hiba terjesztéséért.

2015-ben pedig sikerült tudományosan is meghatározni ezt a kórt, amit Pantoea Coffeiphila sp. nov. névre kereszteltek. Hurrááá! Ez egy hatalmas előrelépés, de hogyan tovább? Hogyan fog ez segíteni a kávé rajongókon?

A legjobb válasz erre a kérdésre és a krumpli hibával folytatott küzdelemre, ha a kávé termesztők, a tudósok és a kávé kereskedők összefognak, és együtt próbálnak megoldást találni. Nagyon nagy köszönettel tartozik a kávés szakma Dr Mario Serracin-nak, aki egyébként megtestesíti az előbb említett három fogalmat, mint kereskedő-termelő-kutató Ruandában. A Long Miles Cofee projektet nagymértékben segítette a professzor egyik tanítványának dokumentációja, melyekben két hónapig vizsgálta az antestia bogár szokásait. Erre a helyi problémára helyi megoldást szerettek volna találni, úgyhogy a szerveződés agronómusai egy „vadász” csapatot hoztak létre. Ez a csapat természetes módon szeretne megszabadulni ettől a kártevőtől. Ehhez természetes rovarirtót próbáltak használni, ami a megszokott vegyszeres megoldás helyett életben hagyja az antestia természetes ellenségeit (pókok, darazsak, imádkozó sáskák). Ez a természetes növényvédelem nagy hatásfokkal működik a régióban és még csak nem is kerül sokba. Egy képezd a trénert programmal pedig, gyorsan átadható a tudás. Ezt a koncepciót 2015-ben tesztelték, amikor is meghirdettek egy versenyt,  „ki gyűjt be több antestia-át vegyszerek nélkül”, aminek az eredménye az volt, hogy egy hét leforgása alatt 14,951 bogarat sikerült elkapniuk.

De igazából ez még csak a kezdet volt a krumplihiba elleni küzdelemben, elindult egy párbeszéd a termelőkkel, ami elősegíti, hogy még jobb kávét ihassunk, mi fogyasztók.

Barist tanfolyamainkon igyekszünk minél szélesebb körben megkóstoltatni a különböző régiókból származó kávé fajtákat. Burundi, Ruanda is közöttük van. Magyarországon a legtöbb ember, ha kávéra gondol, rögtön egy espresso jut eszébe, pedig a világ nagy százaléka filter kávét fogyaszt. Ezeket a specialty kávékat mi mindig filter formában szoktuk elkészíteni, mivel így a legegyszerűbb bemutatni egy barista képzésen, hogy milyen ízeket lehet megfigyelni egy kávéban. Minden barista kurzuson elkísér minket Jean Lenoir francia parfümőr által fejlesztett Lu nez de café nevezetű illatmintás doboza, amin keresztül bemutatjuk milyen jellemző illatok találhatóak a kávéban. Természetesen a krumpli hiba is benne van, hogy később, gond nélkül felismerd a kávéban, ami eléd kerül. Egy barista tanfolyamon, nem csak új ismeretekre tehetsz szert, de készségeid is fejlődni fognak, amit az élet bármely területén hasznosítani tudsz majd.

Következő beiratkozásaink barista tanfolyamainkra: 2019. augusztus 21. és 2019. szeptember 17. 16:00-ra, ugyanis minden tanfolyam kezdés előtt biztosítunk lehetőséget a beiratkozásra, ezáltal el sem kell jönnöd külön ezért.

Ide kattintva további információkat kaphatsz képzéseinkről.

Ha kedvet kaptál ahhoz hogy bővítsd ismereteidet, várunk sok szeretettel.

Barista Akadémia