Kávézónyitáson gondolkozol? Esetleg már megnyitottad, de elakadtál? Cikkünk segít abban, hogyan használd ki legjobban a rendelkezésedre álló pénzösszeget.

Egy kávézó, mint bármilyen más üzlet, nem termel egyből hasznot. Hosszú hónapokba, akár évekbe is telhet, mire a bevétel nem csak, hogy fedezi a kiadásokat, de túl is lépi azt. Erre az időszakra kell, hogy legyen félretéve pénzed, különben könnyen csődbe mehetsz.

Hozd egyensúlyba a büdzsédet és az ambícióidat. Kérdezd meg magadtól a következőket: Milyen piaci rést fogsz betölteni? Milyen helyre van szükségük a leendő vendégeidnek? Milyen termékek érdekelhetik leendő vendégeidet? Mit tudsz ezek közül megvalósítani?

Az egyik legbiztosabb és legnagyobb kiadásod biztosan a bérleti díj lesz. Érdemes olyan kerületet választanod, ahol sok építkezés van, ahova új irodákat illetve lakóházakat építenek. Ezeken a részeken a bérleti díj kevesebb, mint a belvárosban és valószínűleg a konkurencia is kisebb. Sőt, mire kiépül a környék, már mindenki hozzád jár majd és nem azokra a helyekre, amik csak akkor nyitnak.

Amikor szűk a költségvetésed, még nehezebb kérdéssé válhat az eszközpark kiépítése. Azonban érdemes ilyenkor is kicsit többet költeni rá és új gépeket venni. A használtan vásárolt eszközök persze olcsóbbak, de legtöbbször a garanciájuk már nem érvényes, és Murphy törvénye ilyenkor sokszor életbe lép: ami elromolhat, az el is romlik. Az új gépek bár drágábbak, de garanciálisak és nem jellemző, hogy elromolnának.

Fontos az is, hogy tisztában legyünk a képességeinkkel. Ha valamihez nem értünk, kérjünk segítséget. Ezt sokszor ingyen is megkapjuk, de ha mégsem, akkor is érdemes szakértői segítségre költeni. Amit egy témában jártasabb ember megoszt velünk, még nagyon sokáig kamatoztathatjuk. Érdemes elmenni workshopokra és előadásokra is, de az interneten is rengeteg blog van, ami a témával foglalkozik.

Egy kávézóban nem csak kávét és péksüteményt lehet árulni. Ha te magad, vagy egy ismerősöd kreatív dolgokat készít, ötvözd a termékeket! Kialakíthatsz egy kis „shop” részt a kávézódban, ahol egyedi csészéket, vagy akár táskákat és pólókat is árulhatsz. Természetesen utána kell nézned az árusítás szabályainak.

Kombinálj! Az árukapcoslás rendkívül fontos. Miért adnál el csak egy kávét, ha eladhatsz egy kávét és egy bagelt? Vasárnaponként zárva van az üzlet? Hirdess meg minden hónap első vasárnapjára egy brunchot, ahol a vendégek 2 féle menüből választhatnak. Hozz létre ehhez egy Facebook eseményt és hirdesd meg a kávézódban is plakátokon. Az így befolyt extra bevételt akár el is különítheted, és ha elegendő összegyűlt, az ület bővítésére/fejlesztésére költheted.

Ha még nincs tapasztalatod baristaként, válaszd bármelyik barista képzésünket és garantáltan használható tudással távozol tőlünk. Alapfokú barista tanfolyamunk során megtanulhatod megfelelően beállítani az őrlőt, megtanulhatsz tejhabot gőzölni és csokoládéval díszíteni azt, valamint néhány alkoholos koktélreceptet is elsajátíthatsz. Következő tanfolyamunk június 11-én, Kedden indul!

Haladó tanfolyamunk kizárólag a latte art mintákkal és azok öntési technikájával foglalkozik. Ha a Profi Barista csomagunkat választod, az alapfokú barista tanfolyam és a haladó barista képzés mellé egy AJÁNDÉK TANFOLYAMot adunk! Ez a MasterClass workshop, mely során betekintést nyerhetsz a filterkávék világába és megismerkedhetsz a pörkölések fajtáival is.

Jelentkezés és információ:
info@mojito.hu
06/20-355-8400
(H-P, 10-18)