A fém szívószál és a többször használatos kulacsok, termoszok már nem csak a hipsterek úri szeszélyei és a KeepCupok használata is egyre elterjedtebb. A KeepCup funkciójában megfelel egy elviteles papírpohárnak, de igazából annál sokkal többet tud. Használatával rengeteg fát menthetünk meg a kivágástól. Ha összegyűjtenénk az összes papírpoharat, amit egy év alatt használunk el és dobunk ki, biztos vagyok benne, hogy meglepődnénk a mennyiség láttán.

Nagyon sokan nincsenek tudatában annak, hogy valójában mekkora az ökológiai lábnyomuk és azzal sem, hogy milyen apró változások képesek drasztikusan csökkenteni rajta. Vegyük első példának a KeepCupot, a papírpoharak új verzióját. A KeepCup a legtöbb kávézóban már beszerezhető, egyszeri körülbelül 3-4000 Forintos kiadást jelent. Sok helyen kedvezményt is adnak, ha van saját elviteles poharad – még egy ok, hogy beszerezz egyet. A KeepCup hivatalos honlapján megtervezheted sajátodat, vagy választhatsz számos előre gyártott verzió közül, akár Star Wars-os dizájnt is. Létezik műanyag és üveg-parafa változat.

A rengeteg színhez rengeteg méret társul: az espresso/macchiato kedvelőktől a latte fanatikusokig mindenki talál számára megfelelő méretet. A termékek és csomágolásaik újrahasznosított illetve környezetbarát anyagokból készülnek, így csökkentve a gyár saját ökológiai lábnyomát. A KeepCup tulajdonosai fontosnak tartják kiemelni, hogy azért szabnak ki mindig szállításiköltséget, mert a szállítás során rengeteg káros anyag kerül a levegőbe. Így próbálják ösztönözni vásárolóikat arra, hogy helyi kávézóktól szerezzék be ‘alternatív papír poharaikat’.

A fenti kép illusztráció, de egy nagy forgalmú bár vagy kávézó pár óra alatt biztosan termel ennyi műanyag szemetet –  és egy idő után mind a tengerekben és az óceánokban végzi, ahol rengeteg élőlény halálát okozza. A műanyag annyira lassan bomlik, hogy a legelső, amit az 1850-es években gyártottak, még mindig él és virul. Kína után Európában a legnagyobb a kereslet a műanyag tárgyak iránt. Szerencsére ez megváltozni látszik a ‘no straw’ mozgalomnak (is) köszönhetően. Ez a kezdeményezés arra buzdít, hogy ha szórakozni megyünk, ne kérjünk szívószálat az italunkba. Egyre több magyarországi klub/bár/kocsma/kávézó már egyáltalán nem tart szívószálat. Ha mégis, akkor fémből vagy bambuszból készültet. Fém szívószálakat remek áron szerezhetünk be a Zero Hero-tól. Rengeteg szín és típus létezik belőle, mindegyik könnyen tisztítható a hozzá tartozó kis kefével. Használatuk ugyanannyira higiénikus, mint az evőszeközöké. Ha félünk a kórokozóktól, már összecsukható, hordozható verziót is vásárolhatunk magunknak.

Világszinten kezd elterjedni a vegánság és az alternatív tej fogyasztás. Ez nagyon jó hír az állatok és a környezet számára is. Ugyanis egységnyi állatifehérje előállításához nagyjából 10-szer annyi termőterület szükséges, mint ugyanennyi növényi fehérjéhez. Arról nem is beszélve, hogy 1 kiló hús előállításához több ezer liter vizet használunk el. Ennyit egy nagyobb család használ el egy hónap alatt fürdésre, mosásra, mosogatásra, stb.

Tehát ha legközelebb elindulunk otthonról, legyen nálunk szatyor (újrahasznált műanyag vagy vászon), egy KeepCup és egy kulacs, ha megszomjaznánk.

Forrás: zerohero.hu, keepcup.com

Ha szeretnél baristaként dolgozni, vagy érdekel a kávé világa, jelentkezz alapfokú barista tanfolyamunkra, és sajátísd el a kávékészítés alapjait. Ha inkább a mixerkedés vonz, akkor látogass el a mojito.hu oldalra és válaszd ki a neked legmegfelelőbb bartender képzésünket!

Információ:
06/20-355-8400
info@mojito.hu