Amikor valaki elkezd megismerkedni a speciality kávéval, akkor megtanul néhány alapszabályt, mint például azt, hogy mindig frissen őrölt kávéval kell dolgozni. De igaz lehet-e ez minden esetben?

Miért őröljük le egyáltalán a kávét? Azért, hogy megnőjön a felülete. A megnövelt felület jobb kioldódáshoz vezet, ezzel növelve az ízélményt. Ha egész kávébabokat tennénk vízbe, lehet, hogy idővel kioldódna belőlük valami, de egy ízében és beltartalmakban gyenge végerdményt kapnánk. Fontos ismernünk az extrakció folyamatát ahhoz, hogy megértsük, milyenre és miért kell leőrölnünk a kávét és, hogy tudjuk, mikor jobb elkerülni az előre leőrölt kávét és mikor érdemes mellette döntenünk.

Miért kerüljük el az előre leőrölt kávét?
Amikor leőröljük a kávét, a megnövekedett felület miatt jobban ki van téve a környezeti hatásoknak. Szabad levegőn hagyva (vagy nem megfelelően tárolva) az őrlemény a levegőben lévő Oxigénnel érintkezve elkezdi leadni magából azokat a gázokat, amiket a pörkölés során vett fel. Ugyanezen okból kifolyólag a párának is jobban ki van téve, mint egy egész kávébab szem. Nem megfelelően tárolva az őrölt kávé elveszíti aromáit és beltartalmait. Egy ilyen kávét elkészítve nagyon állott és lapos espressot kapunk.

A nagyobb összfelület miatt egy finomabbra őrölt kávé sokkal hamarabb lesz használhatatlan, mint egy durvára őrölt.

 

Hogyan őrizhetjük meg az előre őrölt kávé frissességét?
Tulajdonképpen sehogy. De lelassíthatjuk a folyamatot. Ugyanazok a szabályok érvényesek az őrölt kávé tárolására, mint az egész kávébabokra: óvjuk a fénytől és az extrém hőmérséklet változásoktól, valamint a levegővel való érintkezéstől. Legjobb, ha légmentesen zárható, sötétített/ nem fényáteresztő dobozokban tároljuk egy viszonylag állandó hőmérsékletű helyen. Nem érdemes hűtőbe tenni, mivel nagyon hamar átveszi az aromákat és a páratartalmat.

Mikor érdemes mégis előre őrölt kávét választatnunk?
Mindenképpen érdemes megfontolni az előre őrölt kávé vásárlását abban az esetben, ha nincsen megfelelő őrlőnk otthon. Ilyenkor is érdemes persze minőségi kávét választani, amit már szinte minden kávézóban leőröltethetünk. De ügyeljünk arra, hogy mindig csak annyi legyen leőrölve, amit maximum 1 héten belül felhasználunk és addig is tároljuk megfelelően. Ha a rendelkezésre álló őrlőnk nem őröl egyforma méretű szemcséket, akkor az sajnos nem látja el megfelelően a feladatát.


Forrás és képek: perfectdailygrind.com

A Barista Akadémia és a Mojito Mixeriskola képzései nem igényelnek semmilyen szakmai tapasztalatot vagy előképzettséget, épp ezért nagyszerű tanfolyam lehet bárki számára. Akár karácsonyi ajándéknak is tökéletes, hiszen a jókedv garantált! Ha szeretnétek akár ketten, hárman is részt venni alap barista vagy alap mixer képzésünkön, keressetek fel bennünket. Az egyéni tanfolyam ez esetben is remek választás, hiszen így csak ti lesztek az órán és oktatónk minden figyelme rátok irányul. Habár az egyéni képzés során még barátibb lehet a hangulat, a színvonal ugyanolyan magas marad, mintha profi baristákat képeznénk.

JELENTKEZZ BARISTA TANFOLYAMUNKRA, HOGY MÉG TÖBBET TUDHASS MEG A KÁVÉ KÉSZÍTÉSRŐL!
TANFOLYAM KEZDÉS: JANUÁR 11. PÉNTEK

További tanfolyamok helyét és időpontját, valamint bővebb információt a Barista Akadémia és a Mojito Mixeriskola weboldalán találhatsz. Képzéseink vidéken is indulnak, honlapjainkon ezekről is tájékozódhatsz. Ha valamit nem találsz, hívj bennünket bizalommal, vagy ha szeretnél, e-mailt is írhatsz. Irodavezetőnk készséggel áll rendelkezésetekre  az iroda nyitva tartása alatt (minden hétköznap 10:00-18:00 között).

Jelentkezés és információ:
06/20-355-8400
info@mojito.hu
1071 Budapest, Lövölde tér 2.