Egy külön világot alkotnak az automata kávégépek, segítünk eligazodni ebben a labirintusban..

 

Az automata kávégépek sokkal drágábbak mint sok más egyszerűbb kávékészítő eszköz, mégis sokan döntenek mellettük. Egész egyszerűen gyorsan működnek és bár komoly határaik vannak egy manuálisan elkészített espresso-hoz képest, gyorsan dolgoznak és ahelyett, hogy egy plusz terhet tennének lelkes kávéfogyasztónk vállára, pont, hogy megkönnyítik a mindennapi kávéfogyasztást.

Az automata gépek között is van különbség: alapvetően félautomata és teljesen automata gépeket különböztetünk meg, de ahogy fejlődnek a készülékek, úgy kapunk egyre fejlettebb folyamat irányítást, így ezek között a kifejezések között is elég nagy eltérés mutatkozhat. Sok cég emlegeti úgy azokat a kávégépeket melyek automatán tudnak tejhabot készíteni mint Super automata espresso gépek.

Nézzük egy kicsit pontosabban..

Félautomata kávégép:automata kávégép

A gombnyomás hatására

  • letömöríti a kávépogácsát
  • elkészíti az espresso-t,
  • megtölti a poharat kávéval
  • a használt kávépogácsát egy tároló dobozba üríti

Automata kávégép:automata kávégép

Teljesen automatán végzik a kávé készítést.

  • Leőrli a kávét
  • Megtölti a főzőegységet kávéval
  • Letömöríti a kávépogácsát
  • elkészíti az espresso-t
  • a csészébe adagolja a kávét
  • a használt kávépogácsát egy tároló dobozba üríti

Super autóma espresso gépek:

Ezek a berendezések, az előzőhöz hasonlóan teljesen önállóan készít espresso-t és olyan plusz funkciókat integrálnak a készülékbe, mint tejhab készítés, ami által még szélesebb spektrumban képesek kielégíteni a fogyasztók elvárásait.automata kávégép

  • Leőrli a kávét
  • Megtölti a főzőegységet kávéval
  • Letömöríti a kávépogácsát
  • elkészíti az espresso-t
  • a csészébe adagolja a kávét
  • a használt kávépogácsát egy tároló dobozba üríti
  • elkészíti a tejhabot

Ezek a készülékek még nagyobb kényelmet ígérnek használóiknak, bár hozzá tenném, hogy ahogy bonyolódik egy szerkezet, úgy nő azoknak az alkatrészeknek a számai is, melyek elromolhatnak. Mivel kapcsolatban állunk, olyan cégekkel is, akik automata kávégépek forgalmazásával foglalkoznak, viszonylag nagyobb a rálátásunk, milyen „betegségekkel” küzdenek ezek a gépek. Sokszor tanácsolják a szerelők: „A közepesen összetett gépek a legmegbízhatóbbak.”

Egy másik nagyon fontos dolog, hogy ezeket a kávéfőzőket is kell tisztítani. Rendszeresen! A főzőegységek folyamatos tisztítás nélkül, először is ízhibákat fognak produkálni, másodsorban el fognak romlani. Azokról az alkatrészekről nem is beszélve, melyek a tejjel érintkeznek. Ezeket napi szinten kell teljesen átmosni, ahhoz hogy teljesen tisztán tudjanak működni. Nem feltétlenül elegendő, ha csak a gép által felkínált automata tisztítást használjuk.

Rengeteg olyan cég van, aki nagy teljesítményű automata espresso gépek gyártásával foglalkozik. Ilyen például a Jura, Miele, a Siemens, Krups, Saeco, Philips és még sokan mások. Pontosan emiatt nehéz a választás. Egyrészről az erős verseny arra ösztönzi a gyártókat, hogy egyre jobb termékeket állítsanak elő. Manapság, az internet két pillanat alatt képes az egekig emelni egy jól működő terméket és ugyanennyi idő alatt teszi eladhatatlanná azokat melyek nem ütnek meg egy szintet.

Nézzük meg mik azok a közkedvelt funkciók, melyek hasznosak lehetnek egy ilyen gép vásárlásánál:

Állítható őrlemény és víz mennyiség

Ez egy rendkívül fontos funkció! Ugyanis az espresso készítés egyik alap tétele, a kávé-víz arány. Ha ezt ügyesen tudjuk kalibrálni, nagyon változatos ízprofilokat kaphatunk. Természetesen nincs akkora „játszóterünk” mint egy manuális gépnél, de mindenképp egy hasznos funkcióról van szó.

Őrlő egységek:

Egy újabb kardinálisnak mondható rész, amely ugyancsak az espresso minőség egyik legfontosabb eleme. A szemcseméret, megadja, hogy a víz milyen sebességgel haladjon át a kávén. Ez az extrakciót fogja megadni, tehát azt, hogy milyen anyagok, milyen mértékben oldódjanak ki az őrleményből. Ezen egyensúlyoznak a baristák is minden műszak ideje alatt. (Már akit érdekel). Ezeknél az automatáknál a legkomolyabb különbség a manuális gépekhez képest, hogy nem használhatunk akármilyen szemcseméretet. Ha egy bizonyos szintnél finomabb őrleményt használunk egész egyszerűen túlterheljük a főzőegységet! Ezért is van az, hogy csak megközelíteni tudják a jó espresso minőséget ezek a gépek.

Több kamrás bab tartály:

Egy érdekes funkció. Ugye mennyire kényelmes, akár többféle kávét tárolni egyszerre a kávégépben? Persze az.. de ha valaki egy kicsit is belekóstolt a kávék világába, tudja, hogy az espresso-nk csak akkor lesz zamatos és ízes, ha frissen pörkölt, frissen őrölt kávét használunk. Tehát ennek a funkciónak gyakorlatilag nincs értelme. Mindig csak annyi kávét vegyünk, amit záros határidőn belül felhasználunk és nem érdemes a berendezésben tárolni azt, mivel a gép folyamatosan fűt, így az oxidációt felgyorsítva, folyamatosan rontja az alapanyag minőségét.

Csészemelegítő:

A csészemelegítő alapvetően a szervírozási hőmérsékletet fogja megnyújtani, tehát ez egy hasznos funkció, az ipari gépek is rendelkeznek ilyen képességgel. Azt is szeretném ugyanakkor megemlíteni, hogy itt is vigyáznunk kell azzal, hogy ne lőjünk túl a célon, ha lefelé fordítva tároljuk a csészéket, hajlamosak azok túlmelegedni. Ezért is szoktuk a kávézókban, illetve versenyeken felfelé fordítva tárolni a csészéket. Persze a HACCP szabályok miatt, érdemes letakarni egy fehér kendővel, így nem juthat szennyeződés a poharakba.

Tejhabosító egységek:

Egy megint csak érdekes témakör. Alapvetően ezektől a gépektől ne várjuk azt, hogy „barista minőségű” tejhabot fognak készíteni. Volt szerencsém részt venni, olyan gép teszteléseken, ahol különböző árkategóriájú gépeket vizsgáltunk. Örömmel jelenthetem, hogy volt olyan gép amitől leesett az állunk. Annyi a bökkenő, hogy ez a masina 6.000.000 Ft körül mozog :). Tehát ha valaki olcsón szeretné megúszni, a jót tejhab készítést, akkor először is meg kell tanulni a helyes technikát, és ehhez egy ipari teljesítményű gépet kell beszereznie. Pont tudunk egy kiváló tanfolyamot ezen ismeretek elsajátítására! itt.

Előáztatás

Az előáztatás egy olyan hasznos funkció, melyet az ipari gépeknél is előszeretettel használnak, mivel gy egy előkészített, „benedvesített” felületre terhelhet a gép, ami egyenletesebb extrakciót eredményez, így jobb minőségű espresso-t.

Mosható főzőegység

Enélkül a funkció nélkül, szerintem nem is érdemes gépet vásárolni. Egyszerűen az automata tisztítás nem elég a gépek számára. Illetve meghibásodás esetén, a cserét is megkönnyíti.

Víztisztitó egység

Bár vannak olyan, magasabb kategóriájú automaták, amik vízszűrővel vannak ellátva, sajnos megközelítőleg sem tudják azt a minőséget, mint az ipari gépek alá kötött víztisztító egységek!

brita patron

Brita szűrő

Mi a Brita Professional vízkezelőit használjuk és ezek maximálisan biztosítják a vízkőmentességet, illetve kiszűrik azokat a kemikáliákat, mint például a klór, ami jelentős minőségromlást okozna. Nem mellesleg a kávégépek meghibásodásának nagy részét a kezeletlen víz okozza.

HA TETSZETT AMIT MA TANULTÁL A kávékról, AKKOR VÁRUNK SOK SZERETETTEL Barista Tanfolyamainkon BUDAPESTEN 2020.xx.xx.-ÁN! 16:00 BEIRATKOZÁS, 17:00-KOR MÁR KEZDŐDIK AZ ELSŐ ELMÉLETI ÓRA! A Barista Akadémia ÉS A Mojito Mixeriskola A KÖVETKEZŐ TANFOLYAM TÍPUSOKAT INDÍTJA EL, EZEN AZ IDŐPONTON: ALAP Barista, HALADÓ barista tanfolyam, ALAP mixertanfolyam, HALADÓ mixertanfolyam, 2 IN 1 MIXER ÉS BARISTA TANFOLYAM.

LEGYEN A SZAKMÁD A SZENVEDÉLYED, IRATKOZZ BE MÉG MA!
KÉRDÉSED VAN? +36 20 35 84 00
ÍRJ NEKÜNK! INFO@MOJITO.HU
CÍMÜNK: 1071 BUDAPEST, LÖVÖLDE TÉR 2.
NYITVA TARTÁS: MUNKANAPOKON 12:00-18:00