Bármelyik kávézóba betérhetünk a világ bármelyik pontján, nagy a valószínűsége, hogy találkozunk valamilyen filterkávé készítő eszközzel. A V60 és a Chemex a legnépszerűbbek, az újhullámos kávézók ikonjaivá váltak. De hogyan alakult ki valójában a filter kávé, amit annyira imádunk ma?

Az emberek évszázadokon keresztül úgy készítettek kávét, hogy egy adag forró vízbe bele tették a kávé őrleményt majd hagyták leülepedni. Törökországban és környékén a mai napig ez a legelterjedtebb kávékészítési módszer. 1810 környékén feltalálták a kávégépet, ami akkoriban abból állt, hogy a gép folyamatosan keverte a forró vizet az őrleménnyel. Európában ez lett a legelterjedtebb mód, ezt követte a ma is ismert kávégép, ami már espressokat készített. A Barista Akadémia alapfokú barista képzése során részletesebben tanulhatsz a kávégép folyamatos fejlődéséről.

Az 1900-as években azonban egy német háziasszonynak, Amalie Auguste Melitta Bentz-nek nem tetszett az, hogy a csészéje folyton tele van kávézaccal és az elkészült ital önmagában sem ízlett neki. Addig kísérletezett, míg a legmegfelelőbb módszernek az bizonyult, ha a zaccos forró vizet átszűri egy kendő segítségével egy edényen, aminek az aljára egy lyukat szúrt. 1908-ban felterjesztette találmányát és megszületett a Melitta márka.

Amalie és férje, Hugo először az 1909-es Leipzig vásáron (Leipzig Trade Fair) mutatták be találmányukat, ami hatalmas népszerűségnek örvendett. Az 1930-as években a Melitta bemutatta azokat a tölcsér alakú filtereket, amiket ma is használunk (a Barista Akadémián a MasterClass workshop keretin belül megismerheted). Persze a filter formájával együtt a tartója is változott, az 1960-as évekre már mindenki számára elérhető volt a változat, amit egy bögrére helyezve kényelmesen lehetett használni. A maihoz nagyon hasonló eszköz annyiban különbözik a napjainkban használttól, hogy azon nyolc pici lyuk volt található, míg a maiakon egy nagyobb.

A Melitta mellett persze mások is találtak fel filterkávé készítő eszközöket, ilyen például a Chemex, amit egy szintén német vegyész, Peter Schlumbohm talált fel 1941-ben. Munkássága során legalább 300 dizájnt szabadalmaztatott a Chemexen kívül shakerekhez és autókhoz is. Kémiában való jártassága segített neki abban, hogy megértse, hogyan extraktálódik a kávé, így egy ehhez megfelelő eszközt tudott létrehozni. 1959-ben a Chemex megnyerte a legjobb dizájnnak járó elismerést. Az eszköz amellett, hogy gyönyörű homokóra alakkal rendelkezik, rendkívül praktikus is, hiszen egy „edényen” belül történik minden. A papírfiltert a Chemex felső felébe helyezzük, elkészítjük az italt, majd a papír filtert eltávolítjuk és már szervírozhatjuk is a kávét jéggel vagy melegen.

Ezer meg ezer féle filterkávé késztő eszköz létezik még: V60, AeroPress, French Press, Kalita, stb. Az alapfokú barista tanfolyam minden órájának elején elkszíthettek egy filterkávét, általában egy V60 eszköz segítségével. Ha kifejezetten az elternatív kávé készítés érdekel, jelentkezz MasterClass worksophunkra, ahol megismerkedhetsz a speciality kávék jellegzetességievel és a filterkávé készítő eszközökkel.

Következő alapfokú barista képzésünk HOLNAP, április 11-én indul! Még nem késő jelentkezni! Ha most jelentkezel az alapfokú barista tanfolyamra, már nyáron elkezdheted új karriered baristaként! Ha a latte art is érdekel, akkor válaszd Profi Barista Csomagunkat, amihez most a MasterClass tanfolyamot ajándékba kapod!

Információ:
info@mojito.hu
06/20-355-8400
(H-P, 10:00-18:00)