Naponta átlagosan 2,25 milliárd csésze kávét iszunk meg világszinten. Az U.S.A. állampolgárainak kétharmada mindennap megiszik legalább egy csészével. Ez összesen közel 69 liter évente/fő, de e semmi a finnekhez képest, akik ennek a háromszorosát fogyasztják el.

Tehát a kávé sokunk számára nagyon fontos. De tudjuk, hogy mit iszunk és, hogy az hogyan jut el a csészénkig? Ez a cikk elkalauzolja az olvasóját egészen a cserjétől a csészéig.

Kávétermesztés.
Egy kávét elkészíteni sokkal tovább tart, mint 30 másodperc. Egy meg nem pörkölt kávészem valójában a kávénövény magja, termése. Számos kávénövény fajta létezik, a leggyakoribb az arabica és a robusta. Az arabica teszi ki a globális fogyasztás körülbelül 75-80%-át, a robusta pedig a maradék 20-25%-ot. Egy fiatal magnak nagyjából 2,5 hónap kell, hogy palántává nőjön, de egy régebbinek akár fél évébe is beletelhet. a fiatal kávénövények még nagyon sérülékenyek, ezért egy légáteresztő textillel letakarva védik őket a külső hatásoktól.

Egy magnak elültetéstől számítva nagyjából 3-4 évébe telik, mire gyümölcsöt hoz, amit le tudnak aratni és további feldolgozásra tudnak szállítani. A nyíló virágból 30-35 hét alatt lesz érett cseresznye, ami a kávébabot tartalmazza.

Szüret.
Átlagosan 4-5 évvel az ültetés után a kávénövény készen áll a szüretelésre. A legtöbb kávétermelő országban évente egyszer van szüret, de van néhány kivétel, mint például Kolumbia, ahol évente kétszer virágzik a kávénövény.

Az betakarítást a legtöbb farmon kézzel végzik. Ennek két fő oka az, hogy a fejlődő országokban (ahol a kávé nagyrészt terem) olcsóbb embereket foglalkoztatni, mint gépeket venni és azokra bízni a betakarítást. De sokszor a földrajzi adottságok miatt a gépi betakarítás nem is lehetséges, mivel a farmok nehezen megközelíthetőek.

A kávécseresznyéket akkor lehet leszüretelni, amikor élénk pirosak. A betakarítók vagy az ágon található összes cseresznyét leszedik és utána válogatják át, vagy csak az érett szemeket szedik le. Amennyiben csak az érett szemeket szedik le, úgy pár nappal később újra vissza kell térniük a cserjéhez, hogy a később érő cseresznyéket is leszedjék.

Feldolgozás.
A farmerek munkája nem ér véget, miután betakarították a gyümölcsöt. A cseresznyék gyümölcsös részét ezután el kell távolítaniuk a kávészemről/kávébabról. Erre több módszer is létezik.

  • száraz eljárás: a legősibb eljárás; a magokat beton ágyakon megszárítják a napon. Eközben rendszeresen átforgatják őket, hogy minden részük egyenletesen meg tudjon száradni. Ezt az eljárást általában napos országokban, mint például Etiópiában vagy Brazíliában alkalmazzák.
  • mosott eljárás: a cseresznye húsát még azelőtt eltávolítják a magról, mielőtt az elkezdene rászáradni. A cseresznyéket vízbe helyezik: a hibás vagy éretlen szemek a víz felszínén úsznak, így azokat könnyen ki tudják venni, így elkerülve azok feldolgozását. A tökéletes szemeket egy gépen hajtják át, lefejti róluk a külső, lédús réteget. A magon maradt apró darabokat vagy fermentáció segítségével, vagy mechanikusan távolítják el.

Természetesen ezen a két eljáráson kívül még számos létezik, mint például a honey, a félig mosott, stb. eljárás.

Exportálás.
A feldolgozás után a zöld kávészemek megfelelő tárolás és szállítás mellett készen állnak az útra. Becslések szerint nagyjából 5 millió ember dolgozik a kávéiparban a farmokon. A kávészemeknek állandó hőmérsékletre, pára- és oxigéntartalomra van szükségük ahhoz, hogy megőrizzék minőségüket. De a szállítással még nincs vége a folyamatnak.

Kóstolás, osztályozás, pörkölés.
A zöldkávét először általában kis mennyiségben pörkölik le és kóstolják meg. Igény esetén változtatnak a pörkölésen és csak miután tökéletesre fejlesztették azt, pörkölik le nagy mennyiségben. Rengeteg pörkölési mód létezik, 3 fő iránya van: sötét, közepes, világos. A világos pörkölés engedi legjobban előtérbe a kávé igazi jellemzőit, míg a sötét pörkölés elnyomja ezeket – de cserébe a hibákat is. Ezért választja sok kávé-multi a sötét pörkölést.

Őrlés és elkészítés.
Miután a kávét lepörkölték, végre elérkezünk az egyik végső állomáshoz: az őrléshez. Egyik lépés sem kevésbé fontos a másiknál, így az őrlésre is nagy hangsúlyt és figyelmet kell szentelni. Az egyenetlen kávéőrlemény vagy a túl finom illetve túl durva szemek nem megfelelő extrakcióhoz/kioldódáshoz vezethetnek.

Amennyiben még kezdő barista vagy illetve ha még csak kacérkodsz a gondolattal, hogy beiratkozz egy barista tanfolyamra, válaszd bármelyik barista képzésünket és garantáltan használható tudással távozol tőlünk. Alapfokú barista tanfolyamunk során megtanulhatod megfelelően beállítani az őrlőt, megtanulhatsz tejhabot gőzölni és csokoládéval díszíteni azt, valamint néhány alkoholos koktélreceptet is elsajátíthatsz. Haladó tanfolyamunk kizárólag a latte art mintákkal és azok öntési technikájával foglalkozik. Ha a Profi Barista csomagunkat választod, az alapfokú barista tanfolyam és a haladó barista képzés mellé egy AJÁNDÉK TANFOLYAMot adunk! Ez a MasterClass workshop, mely során betekintést nyerhetsz a filterkávék világába és megismerkedhetsz a pörkölések fajtáival is.

Jelentkezés és információ:
info@mojito.hu
06/20-355-8400
(H-P, 10-18)