Egy előző cikkünkből már megtudhattátok, mik szükségesek egy filterkávé elkészítéséhez. A maiból kiderül, hogyan használjátok az eszközöket, hogy minél ízletesebb kávét kapjatok végeredményül.

A filterkávé készítés világa meglehetősen komplex, de néhány egyszerű szabály betartásával ízlésünknek megfelelő, minőségi kávét készíthetünk minden egyes alkalommal. Az elkészített kávé íze és aromája számos tényezőtől függ, de legtöbbjük az extrakcióban egyesül. Egy tanulmány szerint (Lani Kingston – How to Make Coffee: The Science Behind The Bean) a kávébab 30%-a oldható. Ez a 30% tartalmazza az összes ízt és aromát amit érzünk. A kérdés, hogy mit és mennyire akarunk ebből érezni?

Elkészítési idő
Az elkészítési idő az az időintervallum, amíg a kávésemcsék és a víz érintkezik. Az egyszerű definíció ellenére ez az egyik legfontosabb paraméter filterkávé készítés során. Minél hosszabb ez az idő, annál több a kioldódás. Főleg az áztatós technikájú (aeropress) eszközöknél befolyásolható; az átfolyós filter eszközöknél (V60) nehezebb kontrollálni. Ezek kombinációja a CleverDrip, ami talán a legjobb szerkezet az elkészítési idő fontosságának bemutatására.

Szemcse méret
A szemcseméret azért fontos, mert ez határozza meg a kávészemcsék összfelületét és ezáltal a kioldódásra alkalmas felület nagyságát. Minél finomabbra őrőljük a kávészemeket, annál nagyobb lesz a felület és minél durvábbra őrőljük, annál kisebb. Továbbá, minél durvábbak a szemcsék, a víz annél gyorsabban tud átfolyni köztük, így az átfolyós eszközöknél különösen fontos a szemcseméret.

Vízhőmérséklet
Ha cukrot teszel egy pohár hideg vízbe, az fel fog oldódni. De ha forró vízbe teszed, sokkal hamarabb fog feloldódni. Ugyanez igaz a kávéra is, kicsit átalakítva: minél forróbb a víz, annál gyorsabb lesz az extrakció. Ha túl kesernyés a kávénk, de nem szeretnénk változtatni a szemcseméreten és az elkészítési időn, akkor nagy eséllyel javíthatunk az ital ízén, ha csökkentjük a víz hőmérsékletét. Ideális esetben a hő nem megy 95°C fölé és 90°C alá. Természetesen kísérletezhetünk, érdemesebb 90°C alá menni, mint 95°C fölé. Ha a megadott tartományban vagyunk, akkor érdemes a hőmérsékleten változtatni utoljára, előtte próbálkozzunk a szemcsemérettel és az elkészítési idővel.

Kávébab
Az eddig szemügyre vett paraméterek mindegyike attól függ, hogy milyen kávébabot választunk. Nem minden kávé ugyanolyan, van ami édesebb, van ami testesebb vagy földesebb. Fontos szem előtt tartanunk, hogy melyik termőterületről származik a kávé és az is, hogy hogyan dolgozták fel de a pörkölés módja sem elhanyagolható.

Hideg filter
Ez idáig mindig a meleg filterkávékról volt szó, hadd kerüljön most fókuszba hideg változata. A „cold brew”-ként is emlegetett hideg filtert is több féle képpen el lehet készíteni. Jellegében hasonlít a melegen készített filterkávékhoz, de ízében meglehetősen különbözik. Ha már járatosabbak vagyunk az ízlelésben és illatolásban, akkor felfedezhetjük, hogy a hidegfilterből hiányoznak (illetve csak kis mértékben találhatók meg) a savak. Sokkal édesebb és teltebb ízekkel/ízjegyekkel rendelkezik, mintha V60-nal készítettük volna.

Forrás: perfectdailygrind.com

Ha érdekel a kávé kultúra, vagy szeretnél baristaként dolgozni, akkor nézd meg induló tanfolyamaink listáját és válaszd ki a Neked legmegfelelőbbet! Budapesten legközelebb január 11-én Pénteken indul barista tanfolyam.

Információ:
06/20-355-8400
info@mojito.hu

 

baristaakademia.hu
mojito.hu