Barista. A szóról legtöbbünknek egy diákmunka jutott eszünkbe, vagy egy másodállás, amit a fontosabb munkáink között válallunk. Ez szerencsére megváltozni látszik, egyre több féle barista tanfolyam közül választhatunk és a barista szakma is egyre elismertebb. Valamint a kutatásoknak köszönhetően egyre többet tudunk meg a kávéról és a versenyek is jó hírét keltik a szakmának és így az egyre elisertebbé válik. Szeretnénk adni pár jó tanácsot kezdő baristáknak, illetve azoknak, akik még csak kacérkodnak a szakmával.

Válaszd az espressot!
Lehet, hogy furcsán hangzik, de vannak olyan baristák, akik nem isznak kávét. Keserűnek, talán visszataszítónak is gondolják. Így elég nehéz lehet véleményt alkotni és nem is túl hiteles egy ilyen barista –  olyan ez, mintha egy séf nem kósoltná meg, amit főzött. Azért érdemes az espressot választanod, mert a tej befolyásolja, megváltoztatja a kávé ízét, sokszor a kávé így elveszti eredeti jellegét. A minőségi kávé alapvetően is rendelkezhet édes, nagyon komplex ízjegyekkel. Ez függ a kávé típusától, a feldolgozástól és a pörköléstől is. Minél többet iszol kávét, minél több félét kóstolsz, annál inkább nagyobb élvezetet találsz majd abban, hogy egyre több ízjegyet tudsz megkülönböztetni. Ez természetesen akkor is igaz, ha filter kávét iszol. A lényeg, hogy ne ízesítsd és ne tejjel fogyaszd.

Kóstolj!
A jó baristákról általánosan elmondható, hogy jártasak a kulináris dolgokban is, szeretnek új ízeket, ételek kipróbálni. Így fejlesztik ízérzékelésüket, amit aztán a kávézás terén hasznosítanak. Persze ez nem jelenti azt, hogy jó szakácsok is, csupán azt, hogy az evés számukra nem csupán az éhség leküzdésére szolgál, hanem élményforrást is jelent. A Barista Akadémián, az alapfokú barista tanfolyam keretein belül minden gyakorlati órát illat felismeréssel kezdtek.

Tartsd tisztán a munkaterületedet!
Azon túl, hogy ezzel egy próbanapon nagyon jó benyomást tehetsz leendő munkáltatódra, de magadat és a vendégeket is megvéded a kórokozóktól. Arról nem is beszélve, hogy egy tiszta pult, egy tiszta vendégtér sokkal csalogatóbb. Egy koszos, szemetes hely nem túl bizalomgerjesztő! A takarítás hamar a rutinod részévé válhat. A mi tanácsunk: espresso-szervíz-takarítás. Ha ezt a három lépést betartod, biztosan meg lesznek veled elégedve mint a munkáltatóid, mint a vendégek.

Válj csapatjátékossá!
Ha már szakmabeli vagy, lehet feltűnt már, hogy a baristák világa egy zárt közösség. Gondolj bele: a napod nagyrészét a munkahelyeden töltöd a kollégáiddal. Mennyivel gyorsabban telik el egy jó hangulatú műszak, mint egy olyan, ami alatt egymáshoz sem szóltok. Ezért érdemes jóban lenni a munkatársaiddal, a nézeteltéréseket pedig meg kell beszélni, hogy ne szüljön még nagyobb ellentéteket.

Olvass, olvass, olvass és olvass még egy kicsit!
Nap, mint nap jelennek meg új cikkek, könyvek a kávéval kapcsolatban. Ha az alapokat elsajátítottad, akkor kezdd továbbképezni magad, hiszen a kávé-téma szinte végtelen: filterkávé, pörkölési módok, feldolgozási eljárások, ízek, ízjegyek, aromák, a kávébab szerekzete, stb. Amikor azt hiszed, már mindent megtanultál, akkor jössz rá arra, hogy valójában mennyire keveset tudsz. Barista képzésünkön szívesen ajánlunk Nektek szakirodalmat illetve online forrásokat.

Ha szeretnétek profi baristákká válni, válasszátok Profi barista csomagunkat, aminek keretein belül elvégezhetitek az Alapfokú barista tanfolyamot és a Haladó barista tanfolyamot és ráadásul még ajándék workshopot is kaptok! A Barista Master Class ingyenesen jár a Profi barista csomaghoz (eredeti ára 40.000 Forint!).

Következő beiratkozás és tanfolyamkezdés: március 12.

Jelentkezés és információ:
info@mojito.hu
06/20-355-8400
(H-P, 10:00-18:00)